Młodzi szachiści dla Polonii

2015-04-23

22 kwietnia 2015 r. Senat gościł młodych szachistów, którzy wzięli udział w turnieju kończącym akcję społeczną „Szachiści grają dla Polonii”, przeprowadzoną w grudniu 2014 r. na terenie całego kraju pod patronatem marszałka Bogdana Borusewicza. W senackich rozgrywkach wzięło udział 45 młodych zawodników – laureatów lokalnych turniejów.

W rywalizacji, zorganizowanej wspólnie przez Polski Związek Szachowy i Kancelarię Senatu, w kategorii dziewcząt zwyciężyła Maria Koruch, drugie miejsce zajęła Marta Tomczak, a trzecie – Maja Andrzejewska. W kategorii chłopców najlepszy okazał się Igor Kowalski, drugi był Paweł Kozłowski, a trzecie miejsce zajął Jakub Musiała. Partię „vipowską” z senatorem Grzegorzem Czelejem wygrał Igor Kowalski.

Z młodymi szachistami spotkali się wicemarszałek Jan Wyrowiński i senator Marek Rocki. Jak podkreślił wicemarszałek Senatu, szachy to gra królewska, dlatego nie bez przyczyny zawody odbywają się w Izbie wyższej parlamentu, która swoją działalność w Rzeczypospolitej rozpoczynała jako Rada Królewska. W imieniu marszałka Bogdana Borusewicza podziękował za zorganizowanie już po raz kolejny akcji dobrze służącej polskim dzieciom ze Wschodu. Udanych rozgrywek życzył młodym zawodnikom senator Marek Rocki. Jako prezes Akademickiego Związku Sportowego, namawiał ich do dalszego rozwijania swoich umiejętności szachowych. Przewodniczący Komisji Kultury i Środków Przekazu senator Grzegorz Czelej przypomniał, że sam był zawodnikiem i odnosił sukcesy. Jak stwierdził, teraz, z perspektywy czasu, widzi, że gra w szachy pomogła mu w życiu, także w osiągnięciu i wypełnianiu mandatu senatorskiego.

Po zawodach młodzi szachiści mieli okazję zwiedzić Senat i Sejm.

Środki zebrane podczas akcji umożliwią udział dzieci z Białorusi i Litwy w letnim obozie „Wakacje z szachami” w Łańcucie.