Szkoła Marzeń. 90 lat Szkoły Orląt w Dęblinie

2015-03-19

„Proszę zapiąć pasy, startujemy” – powiedział wicemarszałek Jan Wyrowiński, otwierając w Senacie 18 marca 2015 r. wystawę „Szkoła Marzeń. 90 lat Szkoły Orląt w Dęblinie”. Jak przypomniał, absolwenci tej szkoły zapisali wspaniałą, bohaterską kartę lotniczą w dziejach polskiego oręża. Obecnie przed szkołą stoją nowe możliwości, a przyszli piloci mogą się szkolić na nowoczesnych samolotach. Wicemarszałek zaznaczył, że uczelnia przygotowuje kadry nie tylko dla wojska, ale także cywilne.

Wiceminister obrony narodowej Czesław Mroczek podziękował za umożliwienie zainaugurowania tegorocznych obchodów 90-lecia dęblińskiej szkoły w Senacie. Jak mówił, dokonania uczelni były i są widoczne w polskiej historii. Zdaniem wiceministra, przypominając dorobek szkoły, należy także nawiązywać do teraźniejszości i perspektyw jej rozwoju, uczelnia już od kilku lat funkcjonuje w systemie szkolnictwa publicznego. Rysuje się przed nią przyszłość, która ma szansę dorównać wielkiej przeszłości. Wiceminister Czesław Mroczek dziękował Komisji Obrony Narodowej za życzliwość i zainteresowanie problemami szkolnictwa wojskowego. Jak podkreślił, w uroczystość otwarcia wystawy znakomicie wpisało się seminaryjne posiedzenie komisji z 17 marca 2015 r., poświęcone 250. rocznicy szkolnictwa wojskowego w Polsce, obchodzonej w rocznicę założenia przez króla Stanisława Augusta Szkoły Rycerskiej w 1765 r. Podczas posiedzenia wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak podkreślił, że modernizacja polskich sił zbrojnych to nie tylko zakupy nowoczesnego uzbrojenia, lecz także, a może przede wszystkim, inwestowanie w szkolenie i naukę kadr wojskowych.

W uroczystości otwarcia wystawy wzięli udział m.in. zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Zbigniew Włosowicz, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni pilot Lech Majewski, rektor dęblińskiej Szkoły Orląt gen. bryg. pil. dr hab. Jan Rajchel oraz m.in. polski kosmonauta gen. bryg. Mirosław Hermaszewski, rektor Wojskowej Akademii Technicznej gen. bryg. prof. dr hab. inż. Zygmunt Mierczyk, rektor Akademii Obrony Narodowej płk prof. dr hab. Dariusz Kozerawski, rektor Akademii Marynarki Wojennej komandor prof. dr hab. Tomasz Szubrycht.

Na ekspozycji zaprezentowano m.in. fotografie i reprodukcje dokumentów związanych z historią dęblińskiej Szkoły Orląt, a także polskiego lotnictwa. Przypominają one absolwentów szkoły, jej gości, ukazują tradycję, której wierne są kolejne roczniki abiturientów szkoły polskiego lotnictwa. Wystawę przygotowała Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie z inicjatywy przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej senatora Wojciecha Skurkiewicza.