Warsztaty „Zasady prawa wyborczego”

2015-04-29

22–28 kwietnia 2015 r. w 6 szkołach ponadgimnazjalnych w Gdańsku i Sopocie odbyły się warsztaty edukacyjne na temat zasad prawa wyborczego w Polsce. Wzięło w nich udział ponad 500 uczniów.
W ramach warsztatów młodzież mogła wysłuchać wykładu poświęconego najważniejszym zasadom prawa wyborczego do Sejmu i Senatu. Mówiono m.in. o podstawach prawnych przeprowadzania wyborów, biernym i czynnym prawie wyborczym, systemach wyborczych – proporcjonalnym i większościowym. Szczególną uwagę zwrócono na jednomandatowe okręgi wyborcze do Senatu.
Uczniowie w praktyce mogli zapoznać się z jednym z elementów wyborów – przydziałem mandatów w systemie proporcjonalnym. W tym celu omówiono 2 metody przeliczania głosów na mandaty: Sainte-Laguë i d’Hondta.

Gościem specjalnym warsztatów był marszałek Bogdan Borusewicz, który odpowiadał na pytania młodzieży dotyczące m.in. aktualnych wydarzeń krajowych i międzynarodowych.