Standardy Ochrony Małoletnich
STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
wersja skrócona
1. Pracownicy Kancelarii Senatu oraz inne osoby, z którymi Kancelaria Senatu współpracuje (dalej nazywani "pracownikami"), mające w ramach wykonywania swoich obowiązków kontakt z małoletnimi, czyli osobami poniżej 18 . roku życia, działają przede wszystkim dla dobra małoletnich i w ich interesie.
2. Pracownicy są zobowiązani do traktowania małoletniego z szacunkiem i poszanowaniem jego godności oraz wrażliwości, zachowywania wobec małoletniego cierpliwości, uważnego słuchania małoletniego oraz poszanowania jego prawa do prywatności.
3. Pracownikom nie wolno stosować ani tolerować stosowania wobec małoletniego jakiejkolwiek formy przemocy, groźby lub zastraszenia, zawstydzać, lekceważyć, upokarzać lub obrażać małoletniego, podnosić głosu na małoletniego, chyba że jest to konieczne ze względu na bezpieczeństwo jego lub innych osób.
4. Pracownikom nie wolno ujawniać informacji dotyczących małoletniego, w tym jego wizerunku, osobom nieuprawnionym.
5. Pracownikom nie wolno utrwalać wizerunku małoletniego ani umożliwiać osobom trzecim, w tym mediom, utrwalania wizerunku małoletniego bez pisemnej zgody opiekuna małoletniego, z wyjątkiem sytuacji gdy wizerunek małoletniego stanowi jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza - wtedy zgoda nie jest potrzebna.
6. Pracownikom nie wolno dotykać małoletniego w sposób, który mógłby zostać nieprawidłowo zinterpretowany. Kontakt fizyczny z małoletnim jest dopuszczalny jedynie w uzasadnionych przypadkach takich jak pomoc niepełnosprawnemu małoletniemu w poruszaniu się , za jego przyzwoleniem.
7. Kontakt fizyczny pracownika z małoletnim nigdy nie może być niejawny bądź ukrywany, wiązać się z jakąkolwiek gratyfikacją ani wynikać z przewagi dorosłego nad małoletnim lub z relacji podporządkowania.
8. Pracownikom nie wolno kontaktować się z małoletnim prywatnie - poza godzinami i miejscem ich pracy lub za pomocą prywatnych kanałów komunikacji. Wszelkie działania względem małoletniego muszą być prowadzone w sposób otwarty i przejrzysty dla innych.
9. Pracownikom nie wolno zapraszać małoletniego do swojego miejsca zamieszkania lub innego miejsca, które nie jest miejscem wykonywania zadań służbowych, ani przyjmować podobnego zaproszenia ze strony małoletniego lub jego opiekuna.
10. Pracownikom nie wolno w obecności małoletniego niestosownie żartować, używać wulgaryzmów, wykonywać obraźliwych gestów, nawiązywać do atrakcyjności fizycznej, przedstawiać treści o zabarwieniu seksualnym .
11. Pracownicy mają obowiązek zwracania uwagi na symptomy krzywdzenia małoletnich. W przypadku, gdy pracownik zauważy, że małoletni może być krzywdzony, ma obowiązek powiadomić o tym osobę odpowiedzialną w Kancelarii Senatu za prowadzenie interwencji, a jeśli będzie taka potrzeba, również odpowiednie służby.
12. Osoba odpowiedzialna za prowadzenie interwencji przeprowadzi rozmowę z małoletnim, innymi osobami, które mogą mieć wiedzę o zdarzeniu i sytuacji małoletniego, a jeśli to będzie możliwe i zasadne - także z opiekunem małoletniego, któremu wskaże, gdzie można szukać pomocy. W uzasadnionych przypadkach nastąpi zgłoszenie podejrzenia krzywdzenia małoletniego do odpowiedniej instytucji (prokuratura/policja, sąd rodzinno - opiekuńczy lub ośrodek pomocy społecznej).
13. Dane kontaktowe osób odpowiedzialnych w Kancelarii Senatu z a prowadzenie interwencji, do których należy zgłaszać informacje o podejrzeniu krzywdzenia małoletniego, są dostępne na senackiej stronie intranetowej, w zakładce "Standardy ochrony małoletnich w Kancelarii Senatu ".
14. Standardy ochrony małoletnich w postaci elektronicznej są dostępne na senackiej stronie internetowej w zakładce "Standardy ochrony małoletnich w Kancelarii Senatu", w postaci drukowanej są wyłożone w miejscu wstępu do parlamentu grup wycieczkowych.