logo logo

Edukacja

Wystawa "25 lat Polski w NATO"

„Obchodzimy 25-lecie przystąpienia Polski do Paktu Północnoatlantyckiego w czasie niezwykle trudnym – w czasie agresji Rosji wobec Ukrainy, w czasie narastającego konfliktu na Bliskim Wschodzie, w czasie wielu niepokojów, które pokazują nam, jak ważna była ta decyzja sprzed 25 lat” – powiedział Wicemarszałek Senatu Rafał Grupiński, otwierając w Senacie 18 kwietnia br. wystawę pt. „25 lat Polski w NATO”.

Wicemarszałek Rafał Grupiński przypomniał, że minister Bronisław Geremek, który przekazywał akt przystąpienia Polski do NATO, słusznie nazwał moment jego podpisania pierwszym dniem, w którym dla Polek i Polaków skończyła się zimna wojna. „Dzisiaj musimy pamiętać o tym, że do przystąpienia Polski do NATO i do Unii Europejskiej przyczyniła się odwaga, determinacja i wizja wielu osób działających wcześniej w opozycji demokratycznej, jednostek, które doprowadziły do tego, że nasza wspólnota narodowa znalazła się w miejscu bezpiecznym, we wspólnocie wartości, jaką jest NATO” – powiedział marszałek. „Jedną z tych jednostek był ówczesny minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek (…). To wysiłki wielu osób o bardzo różnych talentach doprowadziły do tego, że przestała istnieć dwubiegunowa Europa, że przestała kłaść się na nas cieniem żelazna kurtyna”.

Inicjator wystawy, przewodniczący senackiej Komisji Obrony Narodowej gen. Mirosław Różański podziękował współorganizatorom wystawy i podkreślił: „w 1999 r. przekroczyliśmy Rubikon – przez te 25 lat Siły Zbrojne przeszły niewyobrażalną transformację i choć proces modernizacji w dalszym ciągu trwa, ale to ćwierćwiecze było okresem przełomowym”. Przypomniał, że „to był czas, gdy polscy żołnierze (…) włączyli się aktywnie do misji na rzecz stabilizacji i pokoju w różnych częściach świata. Misje NATO wpłynęły na kondycję naszego dowództwa i żołnierzy wykonujących zadania. Wojsko zmieniło się pod względem mentalnym – wykonuje zadania poprzez dążenie do celu, a nie w systemie nakazowym, jaki funkcjonował w Układzie Warszawskim” – zaznaczył.

Wystawa została zorganizowana z inicjatywy senatora Mirosława Różańskiego, a przygotowana przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej z okazji przypadającej 12 marca br. 25. rocznicy przekazania przez Polskę aktu przystąpienia do Traktatu Północnoatlantyckiego. Składa się z 12 plansz, na których pokazano transformację Wojska Polskiego po przystąpieniu Polski do NATO. W uroczystym otwarciu udział wzięli senatorowie oraz zaproszeni goście, m.in. szef pionu – zastępca szefa sztabu ds. planowania gen. bryg. Marcin Żal, prorektor ds. wydawnictw Akademii Sztuki Wojennej gen. bryg. dr hab. inż. Mariusz Fryc, gen. bryg. Rafał Ostrowski oraz uczniowie XLVII LO im. Stanisława Wyspiańskiego, a także I LO Centrum Naukowo-Biznesowego im. Polskich Spadochroniarzy w Płocku.

Wystawa w formacie PDF