logo logo

Edukacja

Powrót

Debata „Młodzi w polityce”

2023-09-20

Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki otworzył 20 września br. w Senacie debatę „Młodzi w polityce”. W wydarzeniu udział wzięli także senatorowie Agnieszka Kołacz-Leszczyńska i Marcin Bosacki.

Marszałek Grodzki zachęcił młodych, chcących zajmować się polityką, aby „żyli dla innych”, rozwijali się i debatowali. Jego zdaniem najważniejsze jest działanie na rzecz drugiego człowieka. Mówił, że pałeczkę w sztafecie pokoleń można przekazać, jeśli samemu w życiu zrobi się coś dobrego dla innych – czy to dla lokalnej społeczności, czy dla całego narodu.

Marszałek Senatu oznajmił młodym uczestnikom spotkania, że zajmowanie się polityką często nie wiąże się z apanażami, majątkiem, czy innymi profitami, za to niejednokrotnie bywa źródłem problemów. „Ale z drugiej strony, jeśli uda się zrobić coś dobrego, jest to absolutnie bezcenne” – zaznaczył marszałek. Przypomniał radę, którą sam usłyszał przed, aby zaangażowanie w politykę zaczynać od najniższego poziomu – rady gminy lub miasta. Praca na rzecz społeczeństwa może w przyszłości zaowocować zaszczytem objęcia ważnego stanowiska na poziomie ogólnopolskim. Profesor Grodzki podkreślił:  „Służba – to jest słowo klucz. To politycy są po to, aby służyć ludziom, a nie ludzie politykom. Jeżeli chcecie wkroczyć na tę ścieżkę, mam trzy rady. Po pierwsze uczcie się języków. Niezależnie od tego, gdzie was los rzuci, znajomość języków zawsze się przyda. Czytajcie, starajcie się kształcić i zdobywać wiedzę, bo mądry umysł jest bardziej odporny na fake newsy, przekłamania, czy zwykłe oszustwa. Po drugie, unikajcie ludzi, którzy nie potrafią śmiać się sami z siebie. Po trzecie, zgodnie z łacińską maksymą alteri vivas oportet, si vis tibi vivere („Trzeba żyć dla innych, jeśli chce się żyć z pożytkiem dla siebie”) – żyjcie dla innych”.

Senator Marcin Bosacki mówił chwilę później, że dostrzega w obecnej na sali obrad młodzieży „gen zaangażowania”. Ocenił, że jest on niezbędny u osób, które aktywnie uczestniczą w życiu publicznym m.in. poprzez działania na rzecz społeczności lokalnych, organizacji i samorządów. „Bardzo was proszę, abyście nie zagubili tego genu przez kolejne dekady” – apelował. Przekonywał do działania poprzez budowanie oraz do dyskutowania na argumenty. Zdaniem senatora Bosackiego zaangażowanie w sprawy społeczne wymaga czasem okazania swojego sprzeciwu w imię obrony wolności i demokracji. „Wiem, że teraz to macie. Życzę wam, abyście nigdy tego nie stracili. Nie bądźcie obojętni” – podsumował senator Bosacki.

Zdaniem posłanki Marty Golbik kluczowe jest, aby młodzież, która w niedalekiej przyszłości będzie odpowiedzialna za kraj, już dziś mogła otwarcie wyrażać swoje poglądy i opinie. Przypomniała, że gdy rozpoczynała pracę w parlamentarnym zespole ds. zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, otrzymała dużo wsparcia od młodych ludzi, którzy bezinteresownie chcieli realizować potrzebę angażowania się. „Chciałam was zachęcić do takiego właśnie działania. Wielu obecnych polityków nie zakładało, że będą politykami. Ja również. Po prostu robiliśmy to, co czuliśmy i co uważaliśmy za ważne. Wy też możecie” – apelowała posłanka.

W trakcie debaty młodzież poruszyła trzy kwestie, które uznała za szczególnie ważne – system edukacji w Polsce, zdrowie psychiczne młodzieży i kwestie klimatyczne. Wskazywano, że funkcjonujący obecnie w Polsce system kształcenia opiera się na XIX-wiecznych założeniach i nie przystaje do dzisiejszej rzeczywistości. Ich zdaniem przeładowane programy nauczania nastawione na zapamiętywanie encyklopedycznej wiedzy nie pozostawiają miejsca na naukę samodzielnego, krytycznego myślenia i rozwiązywanie codziennych problemów. Uczestnicy debaty wskazywali także na zagrożenia, jakie niesie za sobą wirtualna rzeczywistość, w której coraz częściej funkcjonuje młodzież. Prelegenci, odnosząc się do tematu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, zwrócili się do polityków z apelem o podjęcie systemowych działań mających na celu poprawienie dostępności pomocy psychologicznej i psychiatrycznej. Wskazywali szczególnie na niedostateczne finansowanie tego sektora ochrony zdrowia, małą liczbę specjalistów oraz brak miejsc w szpitalach. Podkreślali, że najważniejsze problemy są często ignorowane przez władze. Kolejny panel dotyczył zmian klimatu. Zdaniem debatujących nie podejmuje się w Polsce działań, które mają na celu realną walkę ze skutkami zmian klimatycznych. Zwracali uwagę także na inne problemy związane z ochroną środowiska, takie jak masowe wycinanie lasów, zatruwanie cieków wodnych i nielegalne składowiska odpadów. Najważniejsze wnioski młodych ludzi zostały na koniec zebrane w apelu skierowanym do polityków i innych odpowiedzialnych dorosłych. Głównym przesłaniem dokumentu był postulat brania głosu młodzieży pod uwagę podczas podejmowania decyzji w kwestiach, które dotyczą jej bezpośrednio teraz, a także tych, które zbudują ich przyszłość.

Powrót