Senat staropolski – symulacja obrad

2020-01-30

27 stycznia 2020 r. uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 92 w Warszawie wzięli udział w symulacji obrad Senatu staropolskiego, przeprowadzonej przez dział edukacji Centrum Informacyjnego Senatu. Dzieci przeniosły się w czasy panowania króla Władysława IV, ubrane w stroje z epoki wcieliły się w ówczesnych senatorów: wojewodów, kasztelanów, biskupów, marszałka wielkiego koronnego, kanclerza wielkiego koronnego. Debatowały o sprawach wagi państwowej i wzięły udział w przeprowadzonym po łacinie głosowaniu.

Podczas warsztatów uczniowie mogli przyswoić sobie wiedzę o procedurach obrad Senatu staropolskiego, a także dowiedzieć się o zasadach funkcjonowania współczesnego Senatu. Po zwiedzeniu parlamentu dzieci otrzymały komiksy poświęcone historii polskiego parlamentu.

Autor zdjęć: Piotr Duchalski – nauczyciel SP92 Warszawa

symulacja4symulacja 5symulacja 3symulacja 2