„Obywatel to JA”

2015-05-11

8 maja 2015 r. uczniowie z XLV Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta w Warszawie wzięli udział w warsztatach „Obywatel to JA – narzędzia do współrządzenia w państwie demokratycznym”. Podczas zajęć młodzież mogła się zapoznać z prawami, jakie zgodnie z konstytucją przysługują polskim obywatelom i określają ich funkcjonowanie w życiu publicznym, a także z narzędziami umożliwiającymi im współrządzenie państwem.

W ramach promowania nowej ustawy o petycjach uczniowie przygotowali petycję do Senatu, postulującą obniżenie do 16. roku życia wieku, od którego przysługuje czynne prawo wyborcze.

Najważniejszym celem projektu edukacyjnego „Obywatel to JA – narzędzia do współrządzenia w państwie demokratycznym”, przygotowanego przez Biuro Komunikacji Społecznej Kancelarii Senatu i Fundację ATR, jest zachęcenie młodych ludzi do refleksji obywatelskiej i wskazanie metod postępowania w konfrontacji z postawami antydemokratycznymi, a także pokazanie przykładów świadomego i obywatelskiego działania.