Edukacja

Sto lat! Wisława Szymborska

Dla kogo: Dorośli

8 lutego 2023 r. marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki otworzył wystawę poświęconą polskiej noblistce - Wisławie Szymborskiej.

„Doskonale zdaję sobie sprawę, że Wisława Szymborska za celebrą nie przepadała i za taką uroczystość może nawet by się Senatowi dostało w jednej z wyklejanek, w limeryku albo w lepieju” – mówił Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki, otwierając w Senacie 8 lutego br. wystawę „Sto lat! Wisława Szymborska”. „Proszę mi jednak pozwolić wyrazić radość, że dzięki Fundacji Wisławy Szymborskiej oraz pani senator Halinie Biedzie, z której inicjatywy prezentowana jest wystawa w Senacie, możemy choć na chwilę oderwać się od codziennej, żmudnej pracy legislacyjnej i zanurzyć się w świat poetki, pełen wysublimowanej ironii, dystansu do siebie i świata, ale też pięknej prawdy o człowieku i jego egzystencji” – dodał marszałek. Przypomniał, że to Senat ustanowił rok 2023 Rokiem Wisławy Szymborskiej. Wyraził przekonanie, iż będzie to doskonała okazja do pełniejszego zaprezentowania twórczości noblistki, jak również do debaty na temat miejsca poetyckiego słowa we współczesnym świecie.

Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, podkreślił, że wystawa ma charakter biograficzny. Jak mówił, to typowy życiorys dla pokolenia twórców, ukształtowanych przez straszliwe doświadczenia II wojny światowej. „To życie skromnej poetki, która została uhonorowana najważniejszą nagrodą literacką na świecie” – zaznaczył.

Wystawa, przygotowana przez Fundację Wisławy Szymborskiej, prezentuje najważniejsze wydarzenia z życia poetki i powiązane z nimi cytaty z twórczości, a także kolaże, rysunki dziecięce, fragmenty niepublikowanych utworów prozatorskich i rękopisów zabaw towarzyskich. Jedna z plansz poświęcona jest dziadkowi poetki, Antoniemu Szymborskiemu, powstańcowi styczniowemu.

PDF z wystawą

Konferencja w 100. rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej