logo logo

Historia

100. rocznica pierwszego posiedzenia Senatu II RP

Lekcje z senackiego cyklu „Apelu on-line” pt. „Przestrzeń refleksji, refleksja o przestrzeni” przygotowali pracownicy Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego

Kancelaria Senatu zaprasza do zapoznania się z filmami z senackiego cyklu „Apel on-line”, nawiązującymi do wyborów z 4 czerwca 1989 r. W rocznicę tego wydarzenia obchodzimy Dzień Wolności i Praw Obywatelskich. Filmy zostały nagrane w ramach projektu „Przestrzeń refleksji, refleksja o przestrzeni”. Nagrania przybliżają miejsce pracy senatorów oraz jej specyfikę. Można dowiedzieć się między innymi, jak wyglądał pierwszy Dom Poselski, co rośnie w ogrodach na terenie parlamentu oraz w którym pokoju zapadają najważniejsze decyzje dotyczące prac Senatu.

więcej ...

Finał III edycji Olimpiady Historycznej Juniorów

23 kwietnia br. na Wydziale Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
odbył się finał III edycji ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej Juniorów, w tym roku
odbywającej się pod patronatem Marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego. W związku
z 100. rocznicą pierwszego posiedzenia Senatu II RP tematem przewodnim tegorocznego
finału Olimpiady była historia Izby Wyższej polskiego parlamentu. W finale uczestniczyło
61 uczniów wyłonionych z grona 1006 osób ze 174 szkół podstawowych, które wzięły
udział w etapie szkolnym konkursu.

więcej ...

Finał konkursu "Senat Rzeczypospolitej Polskiej – jego rola i znaczenie w systemie politycznym Rzeczypospolitej Polskiej"

8 kwietnia 2022 r. w Senacie RP odbył się finał ogólnopolskiego konkursu dla uczniów szkół średnich pt. „Senat Rzeczypospolitej Polskiej – jego rola i znaczenie w systemie politycznym Rzeczypospolitej Polskiej”.

Konkurs został zorganizowany przez Katedrę Prawa i Instytucji Unii Europejskiej Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Kancelarią Senatu.

więcej ...

OLIMPIADA HISTORYCZNA JUNIORÓW EDYCJA 2021–2022

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki objął honorowym patronatem Olimpiadę Historyczną Juniorów. W związku z 100. rocznicą pierwszego posiedzenia Senatu II RP, przypadającą w 2022 roku, tematyka bieżącej edycji zawiera elementy historii Izby Wyższej polskiego parlamentu.

więcej ...

KONKURS DLA SZKÓŁ ŚREDNICH „SENAT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ – JEGO ROLA I ZNACZENIE W SYSTEMIE POLITYCZNYM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ”

W związku z 100. rocznicą pierwszego posiedzenia Senatu RP Katedra Prawa i Instytucji Unii Europejskiej, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, we współpracy z Kancelarią Senatu, zorganizowała konkurs  dla uczniów szkół średnich pod nazwą „Senat Rzeczypospolitej Polskiej – jego rola i znaczenie w systemie politycznym Rzeczypospolitej Polskiej”. Zasadniczym celem konkursu jest rozbudzenie wśród młodych ludzi zainteresowania problematyką systemu rządów w Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności władzą ustawodawczą.

więcej...