Edukacja

Powrót

„Dialogi senackie” – debata młodzieżowa o prawie i bezprawiu

Dla kogo: Kategoria:
2022-01-25

prawo bezprawie 1 

W Senacie odbyła się pierwsza debata młodzieżowa z cyklu „Dialogi senackie” pt.  „Prawo i bezprawie”. W wydarzeniu wziął udział Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki.  „To wy przejmiecie pałeczkę w sztafecie pokoleń i za parę lat będziecie kształtować rzeczywistość naszego kraju” – powiedział Marszałek Senatu. Wyraził zadowolenie ze spotkania z młodymi ludźmi, którzy patrzą dalej niż w ekran swojego telefonu. Zachęcał ich, by nigdy się nie poddawali, nawet jeśli przyjdzie zapłacić im za to wysoką cenę  - wtedy Polska przetrwa.

Marszałek przedstawił panelistów pierwszego spotkania: sędziego Igora Tuleyę ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, bohatera walki o niezależność sądownictwa  i mecenas Paulinę Kieszkowską-Knapik  z Fundacji Wolne Sądy będącą na pierwszej linii frontu w walce o to, by Polska była w rodzinie krajów demokratycznych, w rodzinie cywilizacji zachodniej.

Otwierając spotkanie Marszałek Senatu RP podkreślił, że  z radością wita młodzież  w sali obrad Senatu,  miejscu, gdzie króluje wolna myśl, otwarty dialog. Dodał, że  Senat nazywany jest przez niektórych „przylądkiem nadziei”, albo „ostatnią redutą demokracji”. Zaznaczył, że senatorowie demokratycznej większości robią wszystko, by tak właśnie było, żeby organ konstytucyjny, jakim jest Senat Rzeczypospolitej Polskiej właściwie pełnił swoją rolę – kontrolował Sejm, poprawiał prawo tylko w zgodzie z Konstytucją.

Marszałek podkreślił, że idea cyklu debat młodzieżowych  zrodziła się podczas spotkania w Senacie z nauczycielami, młodymi lekarzami, uczniami. Podziękował organizatorom spotkania, pozdrowił Pawła Nawrockiego, nauczyciela historii, inspiratora tego przedsięwzięcia.

„Zaprosiliśmy Was  do Senatu  byście mogli posłuchać i porozmawiać z wielkimi autorytetami i byście mieli wrażenie że poszukiwanie podstaw i fundamentów naszej rzeczywistości nie zawsze jest łatwe. To wy przejmiecie pałeczkę w sztafecie pokoleń i za parę lat będziecie kształtować rzeczywistość naszego kraju. Im mądrzejsi będziecie tym lepiej będzie dla Polski. Zaprosiliśmy Was do Senatu po to żebyście mogli w gmachu Senatu ubogacić swoją wiedzę, wymienić poglądy i mieć wrażenie  jak wygląda kształtowanie rzeczywistości politycznej w naszym kraju.

Marszałek zacytował powiedzenie Alberta Einsteina, że „Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, aż znajdzie się taki jeden, który niewie, że się nie da, i on to robi". Marszałek życzył młodym ludziom, by to było ich motto wejścia w dorosłe życie. „Jeśli ktoś ma determinację to bardzo trudno pokonać ludzką wolę i chęć zrobienia czegoś dobrego” – powiedział Marszałek.

Młodzież pytała mecenas Paulinę Kieszkowską-Knapik  jak narodziła się Fundacja Wolne Sądy i jak ona działa. Mecenas odpowiedziała, że to pomysł 4 prawników, którzy uczestniczyli w protestach  związanych z ustawami niszczącymi Sąd Najwyższy. Uznaliśmy, skoro obywatele wyszli na ulice trzeba to wykorzystać i nazwać prostym językiem. Zaczęliśmy kręcić filmiki i pokazywać je na You Tubie – w pierwszym wypowiedział się Henryk Wujec, który powiedział dlaczego jest na tej demonstracji. Drugą odnogą naszej działalności jest prowadzenie spraw, jesteśmy pełnomocnikami w takich sprawach. Podkreśliła, że nikt nie wierzył w powodzenie tych spraw, a w ich efekcie jest 15 wyroków różnych trybunałów i sądów, że zmiany wprowadzone w polskim sądownictwie są niezgodne ze standardami europejskimi. Okazało się, że 4 osoby mogą bardzo dużo.  „Jesteśmy hejtowani. Nie przejmujemy się tym, działamy dalej. Postawiliśmy na żywioł prawniczy i komunikacyjny” - powiedziała.

Sędziego Igora Tuleyę pytano, jak czuł się, gdy zabrano mu immunitet sędziowski, co czuje się w takim momencie . „Izba Dyscyplinarna nie jest niezależnym sądem i to nie tylko moje zdanie” - powiedział.  Dodał, że walcząc o  praworządność od początku liczyliśmy się z tym, że mogą nas dotykać szykany, więc decyzja tego nie sądu, nie była zaskoczeniem. Podkreślił, że jednak  bardzo to przeżył, że został odsunięty od orzekania.  „Sąd zajmował większość mojego życia, po odsunięciu od służby sędziowskiej musiałem sobie życie organizować na nowo, zaangażowałem się w działalność obywatelską, dydaktyczną” – powiedział sędzia.

Odpowiadając na pytanie o rolę „Iustitii” w obronie niezależnych sądów. Sędzia zaznaczył, że to i inne stowarzyszenia sędziowskie nie  tylko krytykują rzeczywistość i walczą o praworządność, ale opiniują propozycje zmian w prawie, przedstawiają własne projekty prawa i próbują dzielić się swoimi pomysłami z politykami.

Młodzież pytała o obecny kryzys w sądownictwie. Sędzia Tuleya odpowiadał, że zdarzały się już wcześniej próby podporządkowania sądownictwa politykom, ale  nie były tak mocne jak po 2015 r.  Dodał, że jak nie będzie niezależnych sądów, to nie będzie niezależnych mediów, ani organizacji pozarządowych.  Zaznaczył, że pewien kryzys w wymiarze sprawiedliwości narastał – narastały zaległości, ale obecne reformy  nie usprawniły sądów tylko je upolityczniły.

Mecenas Kieszkowska-Knapik wskazała, że kwestia uzależniania sądów przewija się w historii, bo jest to związane z chęcią dominacji i władzy, dlatego wymyślono konstytucję, która ma chronić przed szaleństwem.  

W trwającej blisko 3 godziny debacie młodzież pytała o przyszłość, jak można odwrócić obecną sytuację w sądownictwie, co będzie się działo z wyrokami wydanymi przez sędziów mianowanych przez obecną KRS, jak poznać kiedy mamy do czynienia z prawem, a kiedy to już bezprawie, były także pytania o edukację.

Mecenas Kieszkowska-Knapik, Marszałek Senatu oraz sędzia Igor Tuleya zachęcali młodzież do aktywności, do angażowania się w sprawy obywatelskie, do zdobywania wiedzy z różnych źródeł, do poszukiwania tej wiedzy.

Debata odbyła się z inicjatywy grupy młodzieży szkół średnich, działającej jako „Gadka Senacka”. W Senacie RP planowane są kolejne spotkania ze  specjalistami z różnych dziedzin, których młodzi ludzie uznają za autorytety moralne i którzy imponują im swoją postawą.

Partnerami projektu są: Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, Protest z Wykrzyknikiem oraz Wolna Szkoła.

 Zapis transmisji debaty: https://www.facebook.com/watch/?v=612702509817337

Powrót