Edukacja

Powrót

Noc Muzeów w Senacie

Dla kogo: Kategoria:
2016-05-17

W nocy z 14 na 15 maja 2016 r. Senat uczestniczył w Nocy Muzeów. W nawiązaniu do senackiej uchwały ustanawiającej rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza przygotowano specjalną atrakcję. „Listy z podróży do Ameryki” noblisty czytał Andrzej Seweryn. Do parlamentu przybyło ok. 6 tys. osób.

Zwiedzający mogli zobaczyć salę obrad plenarnych, gabinet marszałka oraz salonik, w którym przyjmowane są zagraniczne delegacje. Udostępnione zostały senackie kuluary i sale posiedzeń komisji, w których prezentowane są zdjęcia i pamiątki otrzymane od rodzin byłych marszałków Senatu Andrzeja Stelmachowskiego i Augusta Chełkowskiego oraz wicemarszałka Zbigniewa Romaszewskiego. Przewodnicy opowiadali o historii Izby, zdradzali ciekawostki związane z budynkiem.

W tym roku można było obejrzeć wystawę przygotowaną przez biura edukacji publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu i Warszawie, Polskie Towarzystwo Ziemiańskie oraz Zamek Królewski w Warszawiept. „Europa w rodzinie. Ziemiaństwo polskie w dwudziestym wieku” (senacki hol – parter). Pokazywała ona  mapę majątków ziemskich w powiatach II RP. Na multimedialnym ekranie wyświetlane są fotografie zniszczonych dworów i pałaców. Można było zapoznać się z informacjami o wybranych przedstawicielach rodów: Lanckorońskich, Czapskich, Jenta-Połczyńskich, Jackowskich, Lutosławskich, Radziwiłłów, Kleniewskich, Pileckich, Raczyńskich i Fudakowskich. Plansze ukazywały ziemiańskie siedziby, które pełniły rolę centrum lokalnego życia gospodarczego i kulturalnego, łącznika między wsią a miastem. Obrazowały wyznawany przez ziemian system wartości, wychowanie, styl życia. Jedną z plansz poświęcono reformie rolnej z 1944 r. i jej konsekwencjom – konfiskacie majątków i rozproszeniu ziemian po całym świecie.

Kolejna wystawa prezentowana tej nocy w senackich wnętrzach nosiła tytuł „Strajki ustrzycko-rzeszowskie”. Przygotowana została przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Prezentowała liczne dokumenty, fotografie, wycinki prasowe i plakaty, obrazujące politykę rolną PRL przed 1980 r., początki opozycji chłopskiej pod koniec lat 70. oraz powstanie pierwszych struktur związkowych chłopskiej „Solidarności” późnym latem i jesienią 1980 r., a także strajki w Ustrzykach Dolnych i Rzeszowie w latach 1980–81. Przypomniano też tekst porozumienia, zawartego 19 lutego 1981 r. między strajkującymi a przedstawicielami rządu, które zagwarantowało rolnikom nienaruszalność własności ziemi. W jego preambule znalazł się zapis o związku zawodowym rolników indywidualnych jako stronie tego porozumienia. Wystawę zamyka część poświęcona utworzeniu NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” oraz okolicznościom, które doprowadziły do jego legalizacji.

Powrót