Warsztaty edukacyjne „Senat staropolski”

2015-04-30

Dział Edukacji Obywatelskiej Kancelarii Senatu zainaugurował 30 kwietnia 2015 r. wiosenny cykl warsztatów poświęconych Senatowi staropolskiemu, adresowanych do dzieci z V i VI klasy szkoły podstawowej. W warsztatach/zajęciach wzięły udział dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 75 w Warszawie.

Podczas lekcji historycznej, prowadzonej przez pracowników Działu Edukacji Obywatelskiej, uczniowie zapoznają się z organizacją i przebiegiem obrad Senatu staropolskiego i Sejmu walnego. Mają okazję do wysłuchaniu krótkiego wykładu na temat roli i zadań obu izb staropolskiego parlamentu. Mogą się dowiedzieć, kim byli senatorowie, jak wybierano posłów, a także w jaki sposób szlachcic zostawał senatorem. Dla młodych „senatorów” największą atrakcję stanowi inscenizacja obrad, podczas której występują w strojach staropolskich, m.in. w szlacheckich kontuszach, żupanach i pasach słuckich czy strojach biskupich. Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymują symboliczny Order Orła Białego.

Dział Edukacji Obywatelskiej serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w jesiennym cyklu warsztatów poświęconych Senatowi staropolskiemu. W tej sprawie prosimy o kontakt z Działem Edukacji Obywatelskiej. Zgłoszenia będą telefonicznie od 1 września 2015 r. – nr 22 694 92 84.