logo logo

Edukacja

Powrót

Wizyta Polaków z Syberii w Senacie

2015-04-13

10 kwietnia 2015 r. w Senacie gościła 14-osobowa grupa reprezentująca środowiska polonijne z Syberii: Polskie Narodowo-Kulturalne Zjednoczenie „Zdrój” z Górno-Ałtajska, Kulturalno-Oświatowe Stowarzyszenie Dom Polski z Nowosybirska, Regionalną Narodowo-Kulturalną Autonomię „Dom Polski” z Krasnojarska, a także Stowarzyszenie Kultury Polskiej z Charkowa. W imieniu Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą spotkał się z nimi senator Stanisław Gogacz. Podczas spotkania omówiono sytuację Polaków i osób polskiego pochodzenia żyjących poza krajem. Rozmawiano m.in. o trudnej sytuacji gospodarczej na Ukrainie i życiu na Syberii, m.in. o działalności jednej z najmłodszych organizacji polonijnych – działającego od 8 lat Polskiego Narodowo-Kulturalnego Zjednoczenia „Zdrój” w Górno-Ałtajsku, które prowadzi cotygodniowe kursy języka polskiego oraz uczy polskiej tradycji.

Senator Stanisław Gogacz podzielił się swoimi wrażeniami z pierwszej oficjalnej wizyty delegacji Senatu na Syberii w 2001 r. Jak podkreślił, goście Senatu, będący potomkami Polaków zesłanych na Syberię, są najlepszymi propagatorami języka i kultury polskiej. Polakom z Charkowa życzył, aby sytuacja na Ukrainie zmierzała w kierunku trwałego pokoju i stabilizacji w regionie.

Wizyta w Polsce odbywa się w ramach XVI edycji programu „Wielkanoc w Polsce – Lublin 2015”, organizowanego przez prezydenta Lublina, Stowarzyszenie „Wspólne Korzenie” z tego miasta oraz urzędy miejskie Warszawy, Krakowa i Częstochowy.

Przed spotkaniem z senatorem Stanisławem Gogaczem goście zwiedzili parlament. Interesowali się tablicami senatorów i posłów zaginionych, zmarłych, poległych w latach II wojny światowej i powojennym okresie represji, a także tablicą upamiętniającą parlamentarzystów, którzy zginęli 10 kwietnia 2015 r. w katastrofie smoleńskiej. Pytali także o wiek senatorów i procedury związane z odwołaniem poszczególnych ministrów i rządu.

Powrót