XIII edycja Konkursu Wiedzy o Senacie

2015-05-12

11 maja 2015 r. w Senacie wicemarszałek Stanisław Karczewski wręczył nagrody laureatom XIII edycji wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Senacie, organizowanego przez Biuro Komunikacji Społecznej Kancelarii Senatu wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 3 im. Senatu RP w Braniewie. Zwycięzcą konkursu w kategorii historycznej został Hubert Bernacki ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku. Drugie miejsce zajął Krzysztof Falciński ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Marii Konopnickiej w Ełku, a trzecie – Olaf Sujata ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku. W kategorii plastycznej wygrała Maja Czebotar ze Szkoły Podstawowej nr 3 im Senatu RP w Braniewie. Drugie miejsce zajęła Maria Kondyra ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Ornecie, a trzecie – Klaudia Wiśniewska ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku.

W tegorocznej edycji konkursu uczniowie 7 szkół z województwa warmińsko-mazurskiego mogli się wykazać się wiedzą i umiejętnościami w jednej z dwóch kategorii – historycznej lub artystycznej. Ci, którzy wybrali kategorię historyczną, odpowiadali na pytania dotyczące historii i współczesnych zadań Senatu, a także procesu legislacyjnego. Zadaniem uczestników kategorii plastycznej było przygotowanie plakatu, który zachęcałby do udziału w wyborach samorządowych, parlamentarnych czy prezydenckich.Ideą przewodniąpracy miało być pobudzenie obywatelskiej aktywności, ale z zachowaniem apolityczności przekazu. Przy ocenie zgłoszonych prac wojewódzka komisja konkursowa brała pod uwagę pomysł, walory estetyczne, samodzielność i staranność wykonania.

Podobnie jak w 2014 r., laureaci przyjechali do Warszawy na zaproszenie Kancelarii Senatu. W programie ich pobytu przewidziano warsztaty edukacyjne poświęcone Senatowi staropolskiemu, a także zwiedzanie Zamku Królewskiego i Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich.