Edukacja

Powrót

„Apel on-line” z okazji 33. rocznicy pierwszych wolnych wyborów do Senatu

Dla kogo: Kategoria:
2022-06-04

„4 czerwca 1989 roku rozpoczęła się nowa epoka w dziejach Polski, w dziejach polskiego parlamentaryzmu” – powiedział Marszałek Senatu RP. prof. Tomasz Grodzki w okolicznościowym przesłaniu skierowanym do młodzieży.

4 czerwca 1989 roku rozpoczęła się nowa epoka w dziejach Polski, w dziejach polskiego parlamentaryzmu” – powiedział Marszałek Senatu RP. prof. Tomasz Grodzki w okolicznościowym przesłaniu skierowanym do młodzieży, otwierającym cykl wykładów w ramach „Apelu on-line”.

33 lata temu odbyła się pierwsza tura w pełni wolnych wyborów do Senatu, zniesionego w 1946 r. Równolegle z wyborami do Izby Wyższej polskiego parlamentu odbyły się częściowo wolne wybory do Sejmu. Senatowi I kadencji przypadła szczególna rola jedynego w pełni suwerennego organu władzy Rzeczypospolitej, odradzającej się po latach komunizmu.

Marszałek Senatu RP przypomniał, że wolne wybory do Senatu były jednym z fundamentalnych ustaleń rozmów ówczesnej władzy i opozycji przy Okrągłym Stole. „Doceniając wagę i znaczenie dwuizbowości parlamentarnej, uczestnicy rozmów postanowili przywrócić Senat jako izbę wyższą” – podkreślił prof. Tomasz Grodzki. Zauważył, że w ślad za tym porozumieniem, Sejm, wówczas jeszcze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, zmienił konstytucję oraz przyjął ordynację do Sejmu i Senatu, dając tym samym obywatelom możliwość realnego wpływu na kształt parlamentu. „Pierwszy raz od ponad 50 lat!” – zaznaczył Marszalek.

Kancelaria Senatu zaprasza do zapoznania się z filmami z senackiego cyklu „Apel on-line”, nawiązującymi do wyborów z 4 czerwca 1989 r. W rocznicę tego wydarzenia obchodzimy Dzień Wolności i Praw Obywatelskich. Filmy zostały nagrane w ramach projektu „Przestrzeń refleksji, refleksja o przestrzeni”. Nagrania przybliżają miejsce pracy senatorów oraz jej specyfikę. Można dowiedzieć się między innymi, jak wyglądał pierwszy Dom Poselski, co rośnie w ogrodach na terenie parlamentu oraz w którym pokoju zapadają najważniejsze decyzje dotyczące prac Senatu.

Lekcje z senackiego cyklu „Apelu on-line” pt. „Przestrzeń refleksji, refleksja o przestrzeni” przygotowali pracownicy Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego:

„Zielony Senat” dr hab. Agnieszka Karpowicz

7 czerwca (wtorek):

„Przestrzeń Senatu i jej użytkownicy” dr hab. Włodzimierz Karol

8 czerwca (środa):

„Spacery w krzakach. Demokracja partycypacyjna i topografia Senatu” dr Kornelia Sobczak

9 czerwca (czwartek):

„Przestrzeń i idea Domu Poselskiego” mgr Martyna Miernecka

10 czerwca (piątek)

„Z sali kolumnowej do sali posiedzeń Senatu” mgr Marcin Gołąb

Powrót