Marszałek Senatu otworzyła wystawę obrazującą historię przyszłości BGK
Powstanie Banku Gospodarstwa Krajowego, Banku Polskiego i polskiej waluty - złotego to były fundamenty pozwalające funkcjonować i rozwijać się państwu polskiemu po zaborach - powiedziała marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska otwierając 20 listopada 2024 r. w Senacie wystawę „100 lat Banku Gospodarstwa Krajowego – historia przyszłości”.
Marszałek wyraziła zadowolenie, że wystawa wpisuje się w wydarzenia związane z ogłoszonym przez Senat Rokiem Edukacji Ekonomicznej. Edukacja ekonomiczna, zdaniem marszałek, tworzy mocne podwaliny do budowy bezpieczeństwa ekonomicznego naszego społeczeństwa, a zarazem państwa, buduje zaufanie obywateli do państwa
Marszałek wyraziła nadzieję, że ta uroczystość nie będzie ostatnim akcentem obchodów REE, gdyż edukacja ekonomiczna potrzebna jest każdego dnia. Podkreśliła, że młodzież odwiedzająca Senat przez najbliższe dni będzie uczyła się o historii naszego państwa przez pryzmat finansów, gospodarki i oszczędzania. Dodała, że jej pradziadek, premier Władysław Grabski wskazywał, że edukacja ekonomiczna jest fundamentem dobrobytu narodowego i osobistego Polaków. Bez edukacji nie będziemy się rozwijać, nie będziemy bezpieczni.
Minister Finansów Andrzej Domański podkreślił, że BGK to kluczowa instytucja z punktu widzenia rozwoju polskiej gospodarki. Podkreślił, że historia BGK obrazuje historię polskiej gospodarki. Wyraził przekonanie, że tak, jak w przeszłości tak obecnie rola BGK będzie kluczowa w mierzeniu się z obecnymi wyzwaniami gospodarczymi.
Inicjator zorganizowania wystawy w Senacie przewodniczący komisji budżetu, senator Kazimierz Kleina podkreślił, że jego pasją są finanse publiczne i historia - BGK łączy w sobie historię i finanse i wszystko to, co stanowi o przeszłości i teraźniejszości oraz o sile Polski. Jego zdaniem działalność BGK to podstawa gospodarki, finansów państwa i najważniejszych inwestycji.
Prezes BGK Mirosław Czekaj opowiedział o historii i teraźniejszości BGK. Dziękował, że w uchwale o REE Senat podkreślił znaczenie BGK, jako banku ze 100-letnią tradycją, jako elementu dorobku niepodległej Polski. Prezes wyraził zadowolenie, że bank przyczynia się do kształtowania świadomości ekonomicznej Polaków i budowania dobrobytu Polski . Podkreślił, że celem BGK jest dbanie o zrównoważony rozwój Polski i bezpieczeństwo przyszłych pokoleń. Misją natomiast wspieranie projektów służących stabilności gospodarki i dobrobytu Polaków.
Na wystawie zaprezentowano historię BGK pokazaną przez pryzmat ludzi tworzących tę instytucję i inwestycji wspieranych przez ten bank.