logo logo

Edukacja

Powrót

"Dyskusja i hejt" - relacja

2022-06-03

Dyskusja powinna być prowadzona z empatią i zdolnością przyjmowania perspektywy adwersarzy, z szacunkiem, bez uprzedzeń, z dbałością o kulturę wypowiedzi – to niektóre z wniosków z debaty „Dyskusja i hejt”, która odbyła się w Senacie 3 czerwca br., w ramach cyklu „Dialogi senackie”. Wzięli w niej udział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki, Klementyna Suchanow, członkini Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, i prof. Michał Bilewicz, kierownik Centrum Badań nad Uprzedzeniami i wykładowca na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Otwierając spotkanie, marszałek Senatu zachęcał młodzież do szczerej, otwartej i swobodnej dyskusji. „Niech Was nie onieśmiela powaga tej Izby. Senat jest dla ludzi, a nie ludzie dla Senatu” – przekonywał. Informując o porozumieniu dotyczącym Obywatelskiej Kontroli Wyborów, zachęcał do zaangażowania się w przyszłoroczne wybory parlamentarne i samorządowe. „To będą kluczowe wybory dla dalszych losów Polski” – ocenił.

Do młodzieży ukraińskiej, w imieniu „Gadki senackiej”, zwróciła się Liliana Zelenko, uczennica XXXIII LO Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika w Warszawie: „My, młodzi, głęboko wierzymy, że dzięki naszej woli i współpracy stworzymy świat bez wojen, bólu i rozpaczy. Wy, nasze koleżanki i nasi koledzy z Ukrainy, możecie na nas liczyć. Jesteśmy z Wami! Sława Ukrainie!”.

Dyskusję zdominowały kwestie dotyczące hejtu. Zwracano uwagę, że to nowe, trudne do określenia zjawisko, coraz bardziej rozpowszechnia się. Mówiono o roli, a także odpowiedzialności mediów społecznościowych za rozprzestrzenianie się hejtu, jego negatywnych skutkach i sposobach obrony przed nim. Jak mówiła jedna z uczestniczek debaty, Amelia Sieradz, nie jesteśmy skazani na hejt, zawsze możemy zgłosić się po pomoc. Klementyna Suchanow zalecała ignorowanie złośliwych komentarzy, niewdawanie się w dyskusje czy usuwanie stron. „Na hejt można się uodpornić” – przekonywała. W ocenie prof. Michała Bilewicza hejtowi nie da się zapobiec, trzeba jednak z nim walczyć. Według niego artykułowania swoich przekonań i respektowania prawa do odmiennych poglądów powinna uczyć szkoła. Z opinią tą zgodził się marszałek Senatu. „Prowadzenie sporu, dyskutowanie to umiejętność, którą trzeba wyćwiczyć. Najlepiej w szkole” – podkreślił. „W dyskusji starajcie się bronić swoich racji, ale słuchajcie argumentów drugiej strony. Zachowajcie zimną krew i chłodny umysł” – radził marszałek.

Organizatorem debat jest ruch młodzieżowy „Gadka senacka” przy współpracy z Kancelarią Senatu, Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, Fundacją Wolna Szkoła oraz Protestem z Wykrzyknikiem.

Zapis transmisji tutaj

Powrót