logo logo

Edukacja

Powrót

Dzień otwarty w Senacie

2022-11-12

Z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy  pierwszego posiedzenia Senatu II Rzeczypospolitej oraz Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada 2022 r. w godz. 10.00 – 16.00 gmach Senatu był otwarty dla zwiedzających. Była to wyjątkowa szansa, by zobaczyć miejsca, gdzie na co dzień pracują senatorowie: Salę Obrad Plenarnych Senatu, miejsca, gdzie zbierają się komisje senackie, hol, gdzie odbywają się konferencje prasowe Marszałka Senatu RP i senatorów, foyer i inne ciekawe zakątki Izby. Przez sześć godzin Senat odwiedziło kilkaset osób.

Z gośćmi na Sali Obrad Plenarnych spotkał się Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki. „W Senacie pracujemy, mając  za drogowskaz dobro Rzeczypospolitej i jej obywateli, przyświeca nam zawołanie Andrzeja Frycza Modrzewskiego o tym, że Senat jest tym, co pozostałe władze do szlachetnych działań pobudza, od nieuczciwych odwodzi, a namiętności studzi” – mówił prof. Tomasz Grodzki. Marszałek nawiązał także do obchodzonej w tym roku 100. rocznicy pierwszego posiedzenia Senatu II RP, mówił o historii Senatu w ostatnim stuleciu oraz o obchodach tej rocznicy w Izbie Wyższej. Mówił także o procesie legislacyjnym oraz o inicjatywach ustawodawczych Senatu, które czekają na rozpatrzenie w Sejmie.

Zwiedzający wzięli udział w zaimprowizowanym posiedzeniu Senatu, prowadzonym przez Marszałka Grodzkiego. Uczestnicy dnia otwartego głosowali przy użyciu urządzeń do głosowania, z których na co dzień korzystają senatorowie, mogli także zadawać prof. Grodzkiemu pytania. Zwiedzający interesowali się tym, jak pracuje Izba, jakie są obowiązki Marszałka Senatu, czym zajmują się senatorowie pomiędzy posiedzeniami plenarnymi czy też ile kadencji senator może wykonywać swój mandat.

Odwiedzający Senat mogli obejrzeć wystawę o różnorodności społecznej senatorów II Rzeczypospolitej. Składają się na nią fotografie archiwalne oraz reprodukcje portretów, afisze i druki związane z wyborami parlamentarnymi ze szczególnym uwzględnieniem udziału kobiet oraz mniejszości narodowościowych i etnicznych oraz gabloty z pamiątkami po senatorach II RP . Przed budynkiem Senatu mogli zapoznać się natomiast z ekspozycją na temat historii Izby Wyższej „Senat wczoraj i dziś”.

Na gości czekały upominki oraz wydawnictwa edukacyjne.

 

Powrót