Edukacja

Powrót

Finał Ogólnopolskiego Konkursu "Poznajemy Senat"

2024-06-17

17 czerwca br. w Senacie odbył się uroczysty finał Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Senat Rzeczypospolitej Polskiej”. Turniej został zorganizowany pod patronatem marszałek Senatu RP Małgorzaty Kidawy-Błońskiej z okazji 35. rocznicy pierwszego posiedzenia Senatu III RP, przypadającej 4 lipca 2024 r.

Nagrody finalistom i laureatom konkursu wręczył wicemarszałek Senatu Rafał Grupiński. „Bardzo dziękuję Wam za tak udany udział w konkursie, którego głęboki sens polega na tym, że dotyka on tak naprawdę istoty demokracji i pokazuje siłę, jaką niesie ze sobą historia – i to nie tylko historia polityczna, ale także szeroko pojęta historia kultury” – zwrócił się wicemarszałek Grupiński do finalistów turnieju. Zdaniem wicemarszałka, konkurs „jest wyrazem szacunku dla tradycji i uczy wyciągania wniosków z przeszłości. Historia bywa bardzo przykrą nauczycielką, a czasami – wręcz przeciwnie, wszystko zależy od tego, jakie z niej wyciągamy wnioski”. Wicemarszałek Rafał Grupiński przypomniał, że „Senat miał swój złoty okres w historii. Także dzisiaj w pracach w Izbie Wyższej skupiamy się na tym, aby umocnić fundamenty demokracji, którą staramy się budować od 1989 r.” – dodał. „Mam nadzieję, że Wasz wkład w poznawanie historii i Wasza wiedza przyczynią się do tego, że w przyszłości będziemy mieli bardzo zdolnych i mądrych następców i że przynajmniej część z Was odegra ważną rolę w budowaniu takiej Rzeczypospolitej, jaką sobie wymarzyły poprzednie pokolenia i jaką dzisiaj staramy się urzeczywistniać” – podkreślił wicemarszałek Rafał Grupiński.

W Ogólnopolskim Konkursie „Poznajemy Senat Rzeczpospolitej Polskiej” wyłoniono sześciu laureatów spośród 20 finalistów. Pierwsze miejsce zajął Filip Albertyński – uczeń I LO im. Leona Kruczkowskiego w Tychach, drugie miejsce – Dominika Naczk z I LO w Lęborku, a trzecie miejsce – Joanna Szczurek z I LO im. Jana Smolenia w Bytomiu. Wyróżnienia w konkursie uzyskali: Bartosz Waldera z Uniwersyteckiego I LO im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie, Jan Niemczyk z LO im. Bolesława X w Białogardzie oraz Wojciech Zawadzki z Zespołu Szkół nr 2 im. Kamila Krzysztofa Baczyńskiego w Ełku.

Laureaci otrzymali następujące nagrody: laptop oraz dyplom i egzemplarz konstytucji dla zdobywcy I miejsca, tablet oraz dyplom i egzemplarz konstytucji za zajęcie II miejsca, smartfon oraz dyplom i egzemplarz konstytucji dla laureata z III miejsca, a dla osób z wyróżnieniem – e-book oraz dyplom i egzemplarz konstytucji. Nagrody rzeczowe w formie e-booków oraz dyplomy otrzymało także 6 nauczycieli, którzy przygotowali laureatów.

Do turnieju zgłosiło się łącznie ponad tysiąc uczniów z 67 szkół z całej Polski. Pierwszy etap turnieju odbył się 25 kwietnia br., drugi – 29 maja br., a trzeci, finałowy, 17 czerwca br. W pierwszym etapie zadaniem uczniów było udzielenie odpowiedzi na 35 pytań testowych, w drugim etapie test składał się z 45 pytań, a w trzecim – z 30 pytań testowych. Dotyczyły one historii Senatu, procesu legislacyjnego, kodeksu wyborczego, praw i obowiązków parlamentarzystów.

Do komisji konkursowej, poza pracownikami Kancelarii Senatu, wszedł historyk z Uniwersytetu Śląskiego, Maciej Fic.

Celem turnieju jest popularyzowanie wiedzy na temat historii i funkcjonowania Senatu RP oraz poszerzanie wiedzy o roli i znaczeniu Senatu RP w polskim systemie konstytucyjnym.

Organizatorem turnieju, skierowanego do uczniów wszystkich szkół ponadpodstawowych na terenie Polski, jest Kancelaria Senatu przy współpracy z biurami senatorskimi oraz szkołami. W organizację tegorocznej edycji turnieju włączyło się dwadzieścioro dwoje senatorów i biur senatorskich.

Powrót