Edukacja

Powrót

„Walka o wodę. Woda jest życiem” tematem powakacyjnej debaty młodzieżowej w Senacie

Dla kogo: Kategoria:
2023-09-19

„Tak jak wolność, o której mówiliśmy tu wielokrotnie, nie jest dana raz na zawsze i trzeba o nią dbać, pielęgnować, trzeba o nią walczyć i ponosić ofiary, istnienie naszej cywilizacji i dbałość o wodę kierują się tymi samymi regułami” – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki zachęcając młodzież do aktywności proekologicznej „żeby dla przyszłych pokoleń zachować czystą, zdrową wodę”.  W Senacie 15 września br. odbyła się siedemnasta debata z cyklu spotkań młodzieży ze specjalistami z różnych dziedzin. Temat spotkania brzmiał: „Walka o wodę. Woda jest życiem”.

 „Zrobiliśmy bardzo wiele, żeby tę wodę zepsuć, splugawić. Teraz musimy ją oczyszczać. Mówię to jako mieszkaniec Szczecina. Katastrofa Odry była i jest wszystkim znana – ona w mniejszej skali dalej się dzieje” – przypomniał. Marszałek Senatu dodał, że oczekuje od uczestników, że zapiszą swoje postulaty i uwagi dotyczące tematu tego spotkania, zostaną one też zapamiętane i przechowane w Archiwum Senatu.  

Uczniowie mówili, że brakuje edukacji na temat zagrożeń związanych z gospodarką wodną.

W spotkaniu uczestniczyła Ewa Ewart, dziennikarka, reżyserka i producentka filmów dokumentalnych, w tym filmu pt. „Do ostatniej kropli”, którego projekcja poprzedziła debatę. W jej ocenie takie spotkania, które uświadamiają młodych ludzi i dają im możliwość zabrania głosu, dają poczucie, że warto było pracować blisko 3 lata, żeby taki film powstał. Wyraziła nadzieję, że chociaż w jakieś części jej twórczość przyczyni się do tego, że młodzi ludzie znajdą nadzieję i determinację do tego, aby walczyć o poprawę jakości wody.

Dr Sebastian Szklarek, ekohydrolog, Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk powiedział, że aby wiedzieć, co z problemem niedoboru wody zrobić, trzeba spojrzeć na problem gospodarki wodnej szerzej. „Patrząc na bilans wody widzimy, że woda bierze się przede wszystkim z deszczu, czy opadów śniegu. Tym musimy zacząć uczyć się zarządzać, a nie pozbywać się jak śmieci. Ekspert zwrócił uwagę, ze po stronie rozchodu nie dominuje odpływ, który jest brany zazwyczaj do wartości statystycznej, czyli wartość ile wody opuszcza nasz kraj rzekami do Bałtyku, a parowanie. Podkreślił, że 60 proc. rozchodu wody to właśnie parowanie. Apelował, aby nie bagatelizować problemu, skoro sytuacja jest już bardzo zła. W jego ocenie propagowanie obrazu, że sytuacja jest tragiczna może negatywnie nastawiać do walki z problemem. „Trzeba myśleć globalnie, a działać lokalnie” – zachęcał młodzież.

Magda Bobryk, aktywistka Stowarzyszenia 515 km na Odrze, podkreśliła, że przyjechała znad Odry, z którą jest związana od narodzin i za każdym razem kiedy ogląda film „Do ostatniej kropli”, wywołuje on w niej ogromne emocje. Dodała, że w jej ocenie film nie pokazuje jednak jednej rzeczy – „śmierci wychodzącej na brzeg”. W jej ocenie najtrudniejszy jest widok konających ryb, zwierząt, które próbują uciec z zatrutej rzeki. Powiedziała, że nigdy nie zapomni uczucia strachu, przed tym co zastanie następnego dnia nad brzegiem.

Senator Stanisław Gawłowski, przewodniczący Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu, zwrócił uwagę, na fakt, że możemy się umówić, że nadamy rzece osobowość prawną, ale jeżeli nie będzie poszanowania do prawa wśród rządzących, to niczego w ten sposób nie zmienimy. Senator przypomniał, że w Polsce mamy ustanowiony zakaz wpuszczania ścieków do rzek, a i tak na to wydawane są pozwolenia. Apelował, aby zaprzestać „pseudoochrony” i zacząć przeznaczać środki finansowe, np. na odsalanie rzek. W jego ocenie jeżeli spraw, które służą życiu, bo bez wody dorosły człowiek przeżyje jedynie 3 dni, nie postawimy na pierwszym miejscu to wszystko inne będzie bez znaczenia.

Rada „Gadki senackiej” przekazała dyplom i charakterystyczną dla uczestników debaty przypinkę Wicemarszałkini Senatu RP Gabrieli Morawskiej-Staneckiej, która wraz z Marszałkiem Senatu RP uczestniczyła aktywnie w cyklu spotkań młodzieży z ekspertami.

Organizatorem spotkania jest ruch młodzieżowy „Gadka senacka” przy współpracy z Kancelarią Senatu, Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, Fundacją Wolna Szkoła oraz Protestem z Wykrzyknikiem. Debata integruje młodzież ze szkół z różnych miast Polski.

Powrót