Edukacja

Powrót

Spotkanie w ramach kampanii „Masz Prawo”

Dla kogo: Kategoria:
2023-05-12

W piątek, 12 maja br., w Senacie odbyło się spotkanie dr Hanny Machińskiej, byłej zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich z uczniami dwóch warszawskich liceów: 21 Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Jerzego Grotowskiego oraz XVII Liceum Ogólnokształcącego im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego, w którym uczył się Grzegorz Przemyk. Spotkanie miało związek z obchodzoną w tym roku 40. rocznicą śmierci warszawskiego maturzysty, zakatowanego przez komunistyczną milicję.  Dla uczczenia tej rocznicy organizowana jest m.in. kampania „Masz Prawo”.

W 1983 r. maturzysta Grzegorz Przemyk, świętujący wraz z kolegami na Placu Zamkowym w Warszawie zdaną maturę został śmiertelnie pobity przez milicjantów. Sprawa Grzegorza Przemyka była nie tylko wyrazem brutalności organów reżimu PRL wobec ofiary oraz jego matki i świadków zabójstwa, ale także przykładem kłamstwa politycznego, wykorzystanego do skazania niewinnych osób i manipulowania opinią społeczną.

Przy okazji tej rocznicy organizowane są kampanie społeczno-edukacyjne, których celem jest uczczenie ofiar – Grzegorza Przemyka i jego matki Barbary Sadowskiej, a także zwrócenie uwagi na zjawiska takie jak post-prawda, kłamstwo polityczne czy rola wolnych mediów w demokratycznym społeczeństwie. Organizowane w Senacie spotkanie wpisuje się w kampanię „Masz Prawo”ukierunkowaną na edukację w zakresie uprawnień w przypadku konfliktu z organami ścigania. Projekt przewiduje szkolenia i spotkania dotyczące praw „do” jak i praw „od”(np. prawo zakazu tortur), a także praw obywatelskich w przypadku stanów nadzwyczajnych, konfliktów zbrojnych itp.

Powrót