logo logo

Edukacja

Powrót

KONKURS DLA SZKÓŁ ŚREDNICH „SENAT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ – JEGO ROLA I ZNACZENIE W SYSTEMIE POLITYCZNYM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ”

2021-12-22

W związku z 100. rocznicą pierwszego posiedzenia Senatu RP Katedra Prawa i Instytucji Unii Europejskiej, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, we współpracy z Kancelarią Senatu, zorganizowała konkurs  dla uczniów szkół średnich pod nazwą „Senat Rzeczypospolitej Polskiej – jego rola i znaczenie w systemie politycznym Rzeczypospolitej Polskiej”. Zasadniczym celem konkursu jest rozbudzenie wśród młodych ludzi zainteresowania problematyką systemu rządów w Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności władzą ustawodawczą.

Konkurs składa się z dwóch etapów. W pierwszym etapie zadaniem uczestników było napisanie pracy pisemnej na jeden z trzech tematów:

  1. „Senat jest tym, co pozostałe władze do szlachetnych działań pobudza, od nieuczciwych odwodzi,
    a namiętności studzi”. Oceń funkcje i potrzebę istnienia Senatu w świetle powyższej refleksji Andrzeja Frycza-Modrzewskiego.
  2. Przedstawicielski charakter Senatu w świetle konstytucji i praktyki politycznej w II i III Rzeczypospolitej Polskiej.
  3. Czy zmieniać i jak zmieniać? Refleksje nad potencjalną reformą ustrojową Senatu.

 

15 lutego 2022 r. zostanie ogłoszona lista uczniów zakwalifikowanych do etapu centralnego, który odbędzie się w Warszawie, w siedzibie Senatu. Uczestnicy  zmierzą się w dwuczęściowym finale: część pisemna – rozwiązanie testu oraz część ustna – udział w quizie.

 

Szczegółowe informacje pod poniższym adresem:

http://www.owpsw.edu.pl/konkurs-o-senacie-rp/

Powrót