Edukacja

Powrót

Marszałek Senatu otworzył wystawę o rozwoju małych portów morskich

Dla kogo: Kategoria:
2023-06-21

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki otwierając 21 czerwca 2023 r. w Senacie wystawę „Kurs na rozwój małych portów morskich” wyraził zadowolenie, że wpisuje się ona  w nowoczesny trend zwracania się Polski do Bałtyku. Podkreślił, że w naszym wspólnym interesie jest korzystanie z kilkuset kilometrów linii brzegowej i przywrócenie naszemu morzu należnej mu rangi w gospodarce, turystyce i sercach Polaków.

„Mam wrażenie, że teraz nadchodzi znowu złoty czas dla małych portów. Jak przenieślibyśmy się kilka wieków wstecz, do czasów Związku Hanzeatyckiego” – powiedział Marszałek. Zaznaczył, że rozwój energetyki odnawialnej i plany budowy elektrowni wiatrowych na szelfie bałtyckim dają perspektywy rozwoju, bo trzeba przygotować infrastrukturę dla portów serwisowych, montażowych, pogłębić te porty, zbudować infrastrukturę lądową.

Wystawa została zorganizowana z inicjatywy senatorów Kazimierza Kleiny, przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu Kaszubskiego i Sławomira Rybickiego, członka tego zespołu, a  przygotowana przez Związek Miast i Gmin Morskich, Związek Małych Portów Morskich oraz Kaszubski Zespół Parlamentarny.

Senator Kazimierz Kleina podkreślił, że porty to siła, która może zmienić miasta, miasteczka, region, ale także Polskę. „Polska morska  to przyszłość Rzeczypospolitej” – powiedział. Wyraził przekonanie, że małe porty mogą dać impuls rozwojowy naszej ojczyźnie.  Senator Sławomir Rybicki dodał, że małe porty morskie odgrywały i odgrywają bardzo ważną rolę.  Pełnią funkcje turystyczne, rekreacyjne, przemysłowe, handlowe. Są istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa morskiego, pełnią funkcję zaplecza dla rybołówstwa, offshoru, pełnią funkcję miastotwórczą.

Alan Aleksandrowicz, prezes Zarządu Związku  Miast i Gmin Morskich, podkreślił, że małe porty morskie wpisują się w sposób życia mieszkańców. Obecnie stoją przed dużą szansą związaną z transformacją energetyczną i w związku z tym zadajemy sobie pytanie, jak ten potencjał wykorzystać. Wystawa opowiada o rozwoju, ale też o problemach, z jakimi borykają się małe porty. Dodał, że w Polsce jest 30 małych i 4 duże porty. Zaznaczył, że na wystawie zaprezentowanych zostało13 portów.

Wystawa prezentuje porty od zachodniopomorskich, przez pomorskie, aż po warmińsko-mazurskie:  Stepnicę, Mrzeżyno, Kołobrzeg, Darłowo, Ustkę, Łebę, Puck, Władysławo, Jastarnię, Hel, Elbląg, Krynicę Morską. Część z nich związana jest głównie z rybołówstwem,  pełnią funkcje przeładunkową lub turystyczną, inne łączą kilka funkcji jednocześnie. Wystawa przybliża najważniejsze fakty, inwestycje, które udało się zrealizować w ostatnich latach, a także strategie rozwojowe i plany na przyszłość.

Wystawę objęli patronatem: Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki, marszałkowie: woj. pomorskiego Mieczysław Struk, woj. warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin oraz woj. zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Wystawie towarzyszyła ekspozycja poświęcona innemu bogactwu naszego morza – bursztynowi bałtyckiemu,  skarbowi Zatoki Gdańskiej. Zaprezentowano na niej blisko 150 fascynujących eksponatów z gdańskiego Muzeum Bursztynu oraz wybrane prace znanych współczesnych polskich projektantów, pracujących z bursztynem.

Powrót