logo logo

Edukacja

Powrót

Lekcja online dla polskiej szkoły w Strasburgu

2023-12-18

8 grudnia br. uczniowie Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Paryżu z siedzibą w Strasburgu uczestniczyli w internetowej lekcji historii.  Bohaterami zajęć byli senatorowie I RP – ich działalność polityczna oraz osiągnięcia na polu wojskowym, kulturowym, a nawet osobistym.

Młodzież poznała dzieje Rady Królewskiej, która pod koniec XIV wieku przekształciła się w Senat, analizowała układ sali senatorskiej podczas obrad oraz miejsce tzw. Szopy Senatorskiej w czasie wolnych elekcji.

Uczniowie zapoznali się z biografiami kilku ciekawych wyższych urzędników, którzy pomiędzy XVI a XVIII wiekiem zostali senatorami. Na podstawie materiałów udostępnionych przez Dział Edukacji Obywatelskiej uczniowie przygotowali karty postaci, wpisując w nich informacje dotyczące cech charakteru i wyglądu senatorów, ich celów politycznych i koligacji. Oceniali także kompetencje swoich bohaterów, w tym wykształcenie, odwagę, przywództwo, spryt, planowanie, opanowanie oraz prowadzenie polityki. Zadanie miało na celu pokazanie, że postacie historyczne to nie nazwiska z podręcznika, ale ludzie z krwi i kości – interesujący i nietuzinkowi.

Na koniec otworzono dyskusję na temat obrazu Rzeczypospolitej Obojga Narodów, jaki wyłania się z biografii ówczesnych senatorów oraz źródeł historycznych na ich temat.

 

Powrót