Noc Muzeów w Senacie RP
17 maja 2025 r. w ramach XXI edycji Nocy Muzeów Senat otworzył swoje podwoje i cieszył się dużą popularnością wśród zwiedzających. Z zaproszenia skorzystało prawie 2200 osób. Na wejście do parlamentu trzeba było czekać prawie dwie godziny, ale – jak mówili goście – warto było czekać, by zobaczyć miejsca na co dzień niedostępne.
Tematem przewodnim tegorocznej Nocy Muzeów w Izbie wyższej polskiego parlamentu było „Staropolskie oblicze Senatu”. Trasa zwiedzania wiodła z Sejmu przez hol główny w Senacie, salę posiedzeń, foyer, sale obrad komisji do wyjścia senackiego B2. Organizatorzy zabrali gości w podróż w czasie – do początków ponad 5-wiekowej historii polskiego parlamentaryzmu. W klimat Rzeczpospolitej Szlacheckiej wprowadził zwiedzających m.in. zespół instrumentów dawnych Ars Nova, specjalizujący się w muzyce XV i XVI w., a także tancerze prezentujący tańce z epoki. Z okazji Nocy Muzeów przygotowano również ekspozycję muzealiów i strojów staropolskich, podcast prezentujący senatorów I RP czy quiz z wiedzy o Senacie staropolskim. Dzięki przygotowanym specjalnie na Noc Muzeów atrakcjom zwiedzający mogli poznać bogatą tradycję Senatu staropolskiego i porównać ją z rolą współczesnej Izby wyższej, ważnego uczestnika procesu stanowienia prawa w Polsce, a także znaczącego ośrodka życia politycznego i publicznej debaty na istotne tematy społeczne. Goście Senatu mogli zrobić sobie stylizowane zdjęcie w fotolustrze i samodzielnie wybić okolicznościową monetę.
W siedzibie Izby zwiedzający zobaczyli najważniejsze miejsca, w których toczą się prace Senatu i pracują senatorowie, m.in. gabinet marszałek Senatu, salę posiedzeń plenarnych i sale obrad komisji senackich, w których prezentowane są pamiątki po byłych marszałkach Senatu – Andrzeju Stelmachowskim i Auguście Chełkowskim oraz wicemarszałku Zbigniewie Romaszewskim.
Noc Muzeów stanowiła prawdziwą gratkę dla wszystkich, którzy chcieli poznać Senat „od kuchni” – zajrzeć tam, gdzie nie są wpuszczane kamery.