Edukacja

Powrót

W Senacie otwarcie wystawy „Gombrowicz. Ja. Europejczyk”

2024-10-01

„Dla mnie to szczególny dzień. Senat ogłosił rok 2024 Rokiem Witolda Gombrowicza, ale potem staraliśmy się, aby patron roku został w pewien sposób wypromowany. I to się udało, zresztą nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Cieszę się, że Senat mógł współpracować przy tym z instytucjami kultury i że stał się miejscem prezentacji tej wystawy. Trzeba bowiem mieć świadomość, że jeżeli nie będziemy przywoływać naszych wybitnych twórców, nie będziemy słuchać tego, co nam chcieli przekazać, to będziemy ubożsi duchem. Nie będziemy też mogli patrzeć w przyszłość śmiało i bez kompleksów, bo one wciąż nam będą ciążyły. Musimy, jak Witold Gombrowicz, bez kompleksów patrzeć w przyszłość, czuć się obywatelami Europy i świata” – powiedziała marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska, otwierając 25 września 2024 r. w Senacie wystawę „Gombrowicz. Ja. Europejczyk”.

4 sierpnia przypadła 120. rocznica urodzin pisarza, z tego względu Senat ogłosił rok 2024 Rokiem Witolda Gombrowicza. Wystawę, zorganizowaną z inicjatywy senator Ewy Mateckiej i Gabrieli Morawskiej-Staneckiej, przygotowało Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli – oddział Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza. Minister kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska wyraziła radość, że Senat chętnie współpracuje z instytucjami kultury, czego dowodem jest właśnie ta wystawa. „Pamiętajmy o Witoldzie Gombrowiczu, bo on jest nie tylko dla nas, ale dla nas – na pewno” – przekonywała.

Otwarcie poprzedziła prezentacja fragmentów „Dzienników” Witolda Gombrowicza w wykonaniu Katarzyny Ucherskiej, aktorki Teatru Ateneum w Warszawie.

Zaprezentowano krótki film z wypowiedzią wdowy po pisarzu Rity Gombrowicz, która podziękowała na zorganizowanie ekspozycji w Senacie. Jej bliska współpracownica Mariola Odzimkowska odczytała także list, w którym żona twórcy napisała m.in., że twórczość jej męża nie zdezaktualizowała się, wręcz przeciwnie – człowiek współczesny musi w jeszcze większym stopniu ćwiczyć swój zmysł krytyczny, aby nadążyć za „sportowcem ducha”, jak mówił o sobie Witold Gombrowicz.

Mówiąc o wystawie „Gombrowicz. Ja. Europejczyk”, kierownik Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, oddziału Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza Tomasz Tyczyński podkreślił, że już sam jej tytuł zapowiada, iż jej bohaterem jest indywidualista, gwarant opinii niezależnej i krytycznej, także wobec Europy, którą przecież miał w sercu.

Wśród licznie zgromadzonych gości znaleźli się również m.in. ambasador Argentyny w Polsce Alicia Irene Falkowski, dyrektor Polskiej Opery Królewskiej dyrektor Polskiej Opery Królewskiej, wicedyrektor Muzeum Literatury Adam Kowalski, prof. dr hab. Mikołaj Sokołowski z Instytutu Badań Literackich, Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, dyrektor Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Roman Chymkowski, znana dziennikarka i prezenterka telewizyjna Grażyna Torbicka.

To, co Witold Gombrowicz pisał o Europie i świecie oraz o miejscu Polski w Europie, wydaje się coraz bardziej aktualne w czasach kryzysów politycznych i weryfikacji idei wspólnoty europejskiej. Wystawa stanowi nie tylko wyraz uznania ważnej roli pisarza w literaturze i kulturze europejskiej, ale podkreślenia wkładu jego twórczości w dyskusję o Europy i europejskiej tożsamości. Gombrowicz to bowiem jeden z najważniejszych i najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy.

 

Powrót