Edukacja

Powrót

Otwarcie wystawy o Wincencie Witosie

Dla kogo: Kategoria:
2024-02-07

„Ta wystawa tu, w Senacie, to piękne zamknięcie klamry: historia życia, rehabilitacja i to, co my powinniśmy robić – edukować, informować, pokazywać, że są ludzie, dla których prawda i uczciwość mają ogromne znaczenie” – mówiła marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska, otwierając 7 lutego 2024 r. w Senacie wystawę  pt. „Wincenty Witos 1874-1945”. Marszałek przypomniała, że senatorowie uchwałą ustanowili rok 2024 rokiem Wincentego Witosa, człowieka prawego, uczciwego, odważnego, który nie ulegał naciskom. „Dla Witosa Polska i demokracja miały ogromne znaczenie, o czym świadczył całym swoim życiem” - powiedziała marszałek. Zdaniem marszałek w ubiegłym roku miało miejsce jeszcze jedno ważne wydarzenie związane z tym mężem stanu. Mianowicie Sąd Najwyższy po 90 latach uniewinnił Wincentego Witosa i 9 innych dawnych liderów PSL i PPS, uchylając „haniebny wyrok” w tzw. procesie brzeskim, w którym skazano opozycjonistów na kary więzienia w latach 30. ubiegłego wieku. „Tyle lat Witos musiał czekać, aby sprawiedliwość stała się faktem. To jednak znak, że prawda zawsze wygra i że każda niegodziwość wcześniej czy później zostanie potępiona” – zaznaczyła marszałek. Dodała, że powinniśmy pokazywać, że są ludzie, dla których prawda i uczciwość ma ogromne znaczenie.

„Senat to jest ta przestrzeń wolności, demokracji, która daje nam poczucie ciągłości państwa polskiego (...) To to co nas buduje i łączy” - powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, dziękując za otwartość Senatu na ruch ludowy. Podkreślił, że Witos jest „premierem naszej wolności”.  „To postać niezwykła, geniusz swoich czasów. Jako spadkobiercy ruchu ludowego mamy poczucie odpowiedzialności za tradycję i historię, którą nasi poprzednicy nieśli przez pokolenia” – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

Senator Ryszard Bober, przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz inicjator wystawy w Senacie, przypomniał, że choć Wincenty Witos nie ukończył szkół, bo wywodził się z biednej, chłopskiej rodziny, to mówił, że „Oświata – to źródło dla nas złotodajne, to krynica życia!”. Senator dodał, że w Polsce jest ponad 50 szkół, którym patronuje Wincenty Witos. Na otwarcie wystawy przybyły reprezentacje z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia w Studzieńcu, ZS Rolniczych Ostrożanach, SP w Gwizdałach i Gliniance. Senator wyraził nadzieję, że szczególnie młodzieży wystawa przybliży działania Wincentego Witosa i pokaże, że zawsze warto być przyzwoitym człowiekiem, działać dla wspólnego dobra i budować wspólnotę.

W wydarzeniu uczestniczyli: Szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski oraz wiceszef Jarosław Stolarczyk, prezydium Senatu, senatorowie oraz dyrektor Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, które przygotowało ekspozycję.

W 2024 r. przypada 150. rocznica urodzin Wincentego Witosa, wybitnego męża stanu, państwowca, działacza społecznego i przywódcy ruchu ludowego, trzykrotnego premiera rządu.

Więcej...

Powrót