Edukacja

Powrót

Otwarcie wystawy w Senacie „Polskie Termopile – Powstanie Styczniowe na terenie Węgrowa i powiatu węgrowskiego”

Dla kogo: Kategoria:
2023-05-10

„W obliczu haniebnej agresji Rosji na Ukrainę i dyktatury ciemiężącej naród białoruski, Powstanie Styczniowego nabiera zupełnie nowego wyrazu i pokazuje, że wola narodów do wolności, samostanowienia jest jeszcze daleka od zakończenia” – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki otwierając 10 maja br. wystawę „Polskie Termopile – Powstanie Styczniowe na terenie Węgrowa i powiatu węgrowskiego”.

Marszałek Tomasz Grodzki dodał, że przesłanie płynące z Powstania Styczniowego jest uniwersalne i mówi o tym, abyśmy zawsze walczyli z dyktatorami i ciemiężcami. „Ta wystawa wpisuje się w obchody 160. rocznicy Powstania Styczniowego - najdłużej trwającego i najliczniejszego zrywu narodu w walce z zaborcami. Warto o tym pamiętać, bo zrywy powstańcze, aczkolwiek niezakończone finalnymi zwycięstwami, wnosiły swoje cegiełki do permanentnej walki o odzyskanie niepodległości, co zakończyło się sukcesem w 1918 roku" – mówił. Dziękując za zorganizowanie w gmachu Izby Wyższej wystawy senator Marii Koc, podkreślił, że szczególnie cenna jest możliwość obejrzenia ekspozycji przez młodzież odwiedzającą gmach parlamentu, bo jest to dodatkowa lekcja historii.

Na otwarcie wystawy przybyła licznie młodzież z terenu węgrowskiego oraz samorządowcy.

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki podkreślił, że Powstanie Styczniowe w Węgrowie i jego okolicach miało wyjątkowy przebieg.  Przypomniał, że to po tych wydarzeniach francuski poeta August Barbier napisał wiersz „Polskie Termopile”. „I tak właśnie w historii Węgrowa i okolic zapisało się Powstanie Styczniowe – jako pełen poświęcenia zryw niepodległościowy, w którym przepełnieni miłością do ojczyzny przedstawiciele polskiego narodu nie zawahali się stanąć do walki, wiedząc, że mogą ponieść najwyższą ofiarę życia” - mówił.

Marszałek Tomasz Grodzki przypomniał, że Senat RP uczcił Powstanie Styczniowe okolicznościową uchwałą. „Podkreśliliśmy, że był to wielki antyrosyjski zryw nie tylko Polaków, ale także Ukraińców i Białorusinów, ciemiężonych przez carat. Miałem zaszczyt wręczyć tę uchwałę liderce białoruskiej opozycji, Swiatłanie Cichanouskiej” – wspominał.

Senator Maria Koc zwróciła uwagę, że „wystawa poświęcona jest wydarzeniom powstańczym, które miały miejsce na terenie współczesnego powiatu węgrowskiego, który łączy w sobie historyczną ziemię liwską i drohicką”. Dodała, że wydarzeń powstańczych na tym terenie było jednak bardzo dużo, dlatego, że lokalna społeczność, w większości potomkowie szlachty zaściankowej, byli niezwykle zaangażowani w działalność powstańczą i służyli Rzeczypospolitej – przypomniała Maria Koc.

Dodała, że największą bitwą stoczoną na tym terenie była bitwa pod Węgrowem, która zakończyła się zwycięstwem Polaków i prawdopodobnie jest to największa bitwą Powstania Styczniowego. Zdaniem senator wystawa przybliża wydarzenia i bohaterów 1863 roku z ziemi węgrowskiej.

„To dla nas, mieszkańców, wielki zaszczyt. Nie tylko mieszkańcy naszego powiatu mogą zgłębić tę wiedzę, ale wszyscy, którzy przyjdą zobaczyć ją w Senacie” – zaznaczyła starosta powiatu węgrowskiego Ewa Besztak.

Burmistrz Węgrowa Paweł Marchela podkreślił, że „wystawa opowiada o tych, którzy walczyli za wolną Polskę”. Wyraził wzruszenie, że w Senacie mówi się o tych, którzy śnili i marzyli o wolnej Polsce.

Wystawę przygotowało Stowarzyszenie „Klasztor Węgrów – Centrum Dialogu Kultur” z inicjatywy przewodniczącej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności senator Marii Koc. Ekspozycja autorstwa Romana Postka, historyka oraz autora wielu wydawnictw na temat Powstania Styczniowego składa się z kilkunastu plansz. Będzie można ją obejrzeć w Senacie RP w ramach tegorocznej Nocy Muzeów. 

Powrót