Edukacja

Powrót

Turniej „Poznajemy Senat Rzeczypospolitej Polskiej” - rozstrzygnięty

Dla kogo: Kategoria:
2023-04-19

„Im więcej będziecie wiedzieli za młodu, tym łatwiej będzie Wam przejąć pałeczkę w tej sztafecie pokoleń, która nieustanie buduje Rzeczypospolitą. Kiedy my już zejdziemy ze sceny, wy będziecie dobrze przygotowani do tego, żeby na tej scenie zaistnieć ku pożytkowi obywateli i obywatelek” – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki otwierając finał konkursu „Poznajemy Senat Rzeczypospolitej Polskiej”.

„Nie bójcie się zmierzyć z finałem tego turnieju, bo wszyscy już jesteście zwycięzcami. To, że dotarliście na tak wysoki szczebel to już jest powód do dumy” – zapewnił Marszałek.   Dodał, że najważniejsze jest to, aby współzawodnictwo było „fair” oraz aby było rozgrywane w duchu partnerstwa, współpracy i poczuciu, że najważniejsze jest poszerzanie wiedzy.

I miejsce zajął Piotr Kazimierczak z IX Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Częstochowie (komisja okręgowa nr 69 senatora Wojciecha Koniecznego), opiekun merytoryczny pani Dorota Szajt.

II miejsce zajęła Joanna Szczurek z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Smolenia w Bytomiu (komisja okręgowa nr 71 sen. Haliny Biedy), opiekun merytoryczny pani Ewa Chmielewska-Blady.

III miejsce zajął Fryderyk Cincio z  Zespołu Szkół nr 3, V Liceum Ogólnokształcącego w Rybniku (komisja okręgowa nr 73 sen. Wojciecha Piechy), opiekun merytoryczny pani Mirela Szutka.

Główna Komisja Konkursowa postanowiła przyznać wyróżnienia następującym uczestnikom:

· Grzegorzowi Wysakowskiemu z Zespołu Szkół Rolniczych w Grudziądzu,

· Filipowi Albertyńskiemu z I Liceum Ogólnokształcącego w Tychach,

· Mateuszowi Kornadze z I Liceum Ogólnokształcącego w Jarosławiu.

Ogólnopolski Turniej „Poznajemy Senat Rzeczpospolitej Polskiej” został zorganizowany pod patronatem Marszałka Senatu RP z okazji 100. rocznicy pierwszego posiedzenia Senatu II RP. Jego inicjatorką była senator Halina Bieda. Turniej został oficjalnie ogłoszony 28 listopada 2022, w dniu przypadającej rocznicy. Celem turnieju jest popularyzowanie wiedzy na temat historii i funkcjonowania Senatu RP oraz poszerzanie wiedzy o roli i znaczeniu Senatu RP w polskim systemie konstytucyjnym.

Turniej skierowany do uczniów wszystkich szkół ponadpodstawowych zorganizowała Kancelaria Senatu przy współpracy z biurami senatorskimi oraz szkołami.
W turnieju wzięło udział 1393 uczniów ze 135 szkół. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 90 uczniów, a do finału – 31. Finaliści musieli w ciągu godziny odpowiedzieć na 30 pytań testowych.

 

 

Powrót