Edukacja

Powrót

„Przyszłość jest już dziś! Dojrzewanie – hit czy kit" - ostatnia Gadka senacka przed wakacjami

Dla kogo: Kategoria:
2023-06-15

Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki otwierając XVI debatę młodzieżową, której temat brzmiał „Przyszłość jest już dziś! Dojrzewanie – hit czy kit" podkreślił, że dojrzewanie pamięta jako czas burzy hormonalnej i trudnych wyborów. „To jeden z kluczowych okresów, wybór swojej drogi na dorosłe życie. Pamiętajcie, że podążanie za własnymi marzeniami powinno być dla was wyznacznikiem” – zaznaczył Marszałek.

„Jeżeli coś planujecie, to załóżcie sobie perspektywę w cyklach np. 10-cio letnich. Ja tak wyznaczam sobie cele, od spraw zabawnych, jak nauka nurkowania, po zupełnie poważne, jak to, że chcę rozwinąć program transplantacji płuc, jako pierwszy. (..) Pomyślcie co możecie zrobić dla innych: dla rodziny, przyjaciół czy kraju. To jest naprawdę drogowskaz na życie dający dużo radości i satysfakcji” – dodał prof. Tomasz Grodzki.

List do uczestników skierowała Wicemarszałkini Gabriela Morawska-Stanecka. „Gadka Senacka, której jesteście pomysłodawcami, okazała się wielkim sukcesem. To również Wasz sukces. Bardzo dziękuję wszystkim organizatorom za zaangażowanie w ten projekt, gdyż zrobiliście coś, co weszło do tradycji Senatu i mam nadzieję, że pozostanie na lata. A Wam, uczestnikom dziękuję w szczególności za to, że chcieliście przyjść tutaj i debatować” – napisała.  Dodała, że uczestnicy „Gadki senackiej”  zmierzyli się z trudnymi zagadnieniami, wymieniali się poglądami, a wszystko to odbywało się w przyjaznej atmosferze. „Nie unikaliście krytycznych ocen i opinii. Język debaty był taki jakiego życzylibyśmy sobie w parlamencie” – podkreśliła Wicemarszałkini. Wicemarszałkini Gabriela Morawska-Stanecka w kontekście dojrzałości apelowała, do tych którzy będą mogli głosować w nadchodzących wyborach: „Idźcie na nie. I głosujcie mądrze. Pamiętajcie, że te wybory zdecydują, jaka będzie Wasza przyszłość”.

Dr Marek Michalak, w latach 2008–2018 Rzecznik Praw Dziecka, podkreślił, że dzieci i młodzież mają prawa. Zaznaczył, że prawa dziecka są ważną kategorią, z której trzeba korzystać, prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka. „Ich nie można omijać i bagatelizować” - apelował. Dr Marek Michalak przypomniał, że ks. Twardowski rozdzielał dzieciństwo od dziecieństwa. W jego ocenie warto ten okres rozważać w tych dwóch kategoriach. W opinii Marka Michalaka z bycia dziecięcym wyrasta się, a sama dorosłość, nie oznacz jeszcze dojrzałości. Dodał, że dziecieństwo to jest szczególna wrażliwość i spojrzenie na świat z innej pespektywy. „Uświadommy sobie, że i młodzi i starsi mają prawo do popełniania błędów. Dystans do swoich niekompetencji jest bardzo potrzebny, bo on pozwala normalnie żyć, a nie powoduje frustracji” – mówił.

Senator Agnieszka Gorgoń-Komor dzieląc się refleksją na temat dojrzewania, powiedziała, że skończyła 18 lat właśnie w czasie obrad okrągłego stołu i transformacji ustrojowej w Polsce. Senator podkreśliła, że dla niej przejście w dorosłość wiązało się z  możliwością wzięcia udziału w wolnych wyborach. W jej opinii to, że możemy dokonywać wyborów i wpływać na to jak kraj może wyglądać w przyszłości oznacza dorosłość i odpowiedzialność.

Agnieszka Jankowiak-Maik, historyczka, nauczycielka, aktywistka, autorka bloga „Babka od histy”, zaznaczyła, że bez młodych buntowników nie ma postępu w żadnej dziedzinie. „Młodzież jest potrzebna do postępu, a my starzy jesteśmy wam potrzebni, żebyście przeżyli te pierwsze kilkanaście lat swojego życia, bo nie znacie strachu i nie macie ograniczeń”- mówiła. „Często potrzebujemy być bliżej was, a nie waszych rad” – podsumowała debatę sentencją jednej z uczennic.

Prof. dr hab. Magdalena Radkowska-Walkowicz  z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego, autorka wielu artykułów i prac naukowych poświęconych dzieciom, nastolatkom i zdrowiu, mówiła o aktywności dzieci i młodzieży w życiu społecznym. Zaznaczyła, że rodzajów aktywności wśród młodych ludzi może być wiele, i nie zawsze muszą to być wielkie czyny.  

Sebastian Portka, wiceprezes Studenckiego Forum Business Centre Club oraz Polskiej Fundacji Przemysłu Kosmicznego; w kontekście wypowiedzi uczniów o możliwości podjęcia pracy przez młodych ludzi w Polsce doradzał, aby szukać firm, które szanują prawa pracownicze, bo to mit, że ich w Polsce nie ma. Podkreślił, że wile firm wychodzi naprzeciw oczekiwaniom młodym i daje np. możliwość urlopu, także na umowie zlecenie. W jego ocenie młodych ludzi nie aktywizuje projekt, czy idea, a lider za którym młodzi ludzie podążą. Zaznaczył, że w Polsce warto myśleć o własnym biznesie, zachęcał, aby się tego nie bać. Doradził tym, którzy mają obawy, aby nabierali doświadczenia w korporacjach, a potem przenosili je do  na własną firmę.  

Sabina Lawrów, producentka teledysków na YT; fotografka; autorka bloga „Sama przez Świat”; socjolożka  i dziennikarka opowiadała o młodych ludziach w krajach tj. Kuba, czy Birma, które dopiero walczą o wolności i podstawowe prawa. Powiedział, że często to młodzież jest w tej walce najbardziej aktywna i ponosi ogromne konsekwencje, jest aresztowana. Podkreśliła, że nie wszędzie na świecie dzieci i młodzież ma takie możliwości rozwoju jak w Polsce.

Było to ostatnie spotkanie z tego cyklu w tym roku szkolnym poświęcone problemom uczniów. We wszystkich edycjach wzięło udział ok. 2 tyś. uczniów, 70 panelistów. XVI debatę poprzedziło wręczenie zaświadczeń 36 „Gadkowiczom” – organizatorom spotkań w ramach tego cyklu. Marszałek Senatu RP wręczył egzemplarze Konstytucji RP dziewięciu najbardziej aktywnym uczniom.

Transmisja z Gadki

Powrót