logo logo

Edukacja

Powrót

„Sport. Konieczność, czy przyjemność?” - XV debata z cyklu Gadki Senackiej

2023-05-19

W Senacie 19 maja 2023 r. odbyła się piętnasta debata młodzieżowa pn. „Dialogi senackie”, której temat brzmiał: „Sport. Konieczność, czy przyjemność?”. Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki otwierając spotkanie powiedział, że nie ma wątpliwości, że sport i rekreacja są potrzebne i tym bardziej to doceniamy im więcej lat nam przybywa. Zachęcając młodzież do dyskusji pytał co zrobić, aby np. aktywność fizyczna w szkole przekładała się na sukcesy narodowe w sporcie.

Minutą ciszy uczczono pamięć Kacpra Tekielego, polskiego alpinistę, męża multimedalistki w biegach narciarskich Justyny Kowalczyk-Tekieli, który zginał 18 maja br.

Młodzież dyskutowała o tym, czy sama jest wstanie zmotywować się do aktywności sportowej, czy jednak potrzebuje bodźców z zewnątrz, przynależności do klubów sportowych lub z góry narzuconego sportu, jako obowiązkowego w szkole. Jako problem wskazano, że młodzi ludzie rezygnują ze swoich pasji i uprawiania sportu na rzecz edukacji i osiągnięcia wysokich wyników w nauce.

Prof. Michał Lenartowicz, kierownik Katedry Nauk Humanistycznych i Społecznych Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie zachęcał do rozmowy z nauczycielami wychowania fizycznego. Zapewnił, że kształceni są obecnie otwarci nauczyciele, którzy znają różne dyscypliny sportowe i ciekawe formy aktywności. Przekonywał, aby uczniowie mówili nauczycielom o swoich preferencjach sportowych. W kontekście wymiernych korzyści z uprawiania sportu przypomniał, że aktywność fizyczna dzieci i młodzieży ma znaczny wpływ na gęstość ich kości już jako dorosłych, a ta jest czynnikiem wpływającym na zdrowie, szczególnie w wieku emerytalnym. „Budujecie swój kapitał fizyczny, który będzie wam służył.(..) Pamiętajcie, że za kilkanaście lat, macie szanse sami być rodzicami i znajdziecie się w innej roli. Zastanówcie się jak byście chcieli żeby wyglądały lekcje wychowania fizycznego waszych dzieci. Macie szansę lobbować” - mówił.

Maciej Katus, trzykrotny medalista mistrzostw Polski w kulturystyce; hipnoterapeuta; trener kulturystyki oraz trener przygotowania motorycznego piłkarzy, a także specjalista ds. suplementacji oraz diet zachęcał, aby po prostu dbać o własne ciało, bo ma służyć przez całe życie.

Radosław Leniarski, dziennikarz Gazety Wyborczej; były członek reprezentacji; korespondent podczas dziesięciu igrzysk olimpijskich; odpowiadając na opinię, że porównywanie jest niedobre, dodał, że trzeba odróżnić sport od aktywności fizycznej na zajęciach w szkole. „W sporcie ktoś wygrywa i ktoś przegrywa i trzeba umieć sonie z tym radzić, bo na tym polega sport” – mówił. Jego zdaniem aktywność sportowa dzieci i młodzieży powinna być powiązana z lokalną społecznością, być elementem tradycji i solidarności. „Jest to lekarstwo na zmiany społeczne, które zachodzą w związku z postępem” – przekonywał.

Ilona Mroczkowska trenerka Karate Kyokushin, nauczycielka WF-u i psycholożka podkreśliła, że dziecko jest elementem systemu, na który oddziałuje każdy inny element tego systemu. „Wpływy idą z rożnych stron” – mówiła. W jej opinii dziecko potrzebuje zauważania progresu, nie zauważania tego co się nie udało, tylko podkreślenia tego co wykonało prawidłowo. Zdaniem ekspert tak kształtowane dziecko, ma w kolejnych etapach edukacji właściwe podejście i motywację do uprawiania sportu. Z jej doświadczeń wynika, że dzieci zaczynają uprawiać sport obciążone bagażem motywacji rodziców.

Renata Wanat–Szelenbaum zabrała głos w imieniu rodziców dzieci trenujących i zachęcała, aby młodzież podejmowała aktywność sportową wspólnie z rodzicami. Poruszyła kwestię: finansowania treningów, bo jest to często wyzwanie dla rodzinnych budżetów, harmonogramów – wyzwaniem jest wpisanie treningów w grafik całej rodzin. Problemem jest też nieobecność w szkole spowodowana wyjazdami na zawody, którą trzeba nadrobić. W jej ocenie jak już się pokona te przeciwności, to doświadczenia z trenowania sportu dają wiele korzyści także w życiu dorosłym. W jej ocenie, oprócz poruszanych kwestii dotyczących aktywności ważne jest, aby młodzież miała świadomość, że ciało, się zmienia i nie zawsze, tak jakby tego chciała. Dlatego, należy mówić o akceptacji własnego ciała.

Organizatorem spotkań jest ruch młodzieżowy „Gadka senacka” przy współpracy z Kancelarią Senatu, Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, Fundacją Wolna Szkoła oraz Protestem z Wykrzyknikiem. Debata integruje młodzież ze szkół z różnych miast Polski.

Transmisja z XV Gadki Senackiej

Powrót