logo logo

Edukacja

Powrót

„Szata (nie) zdobi człowieka. O kulturze wyglądu w szkole” - XIX Gadka Senacka 11.12.2023 r.

2023-12-11

„Temat jest szeroki, bo będziemy mówić nie tylko o strojach, ale o wolności, tolerancji, szacunku. Tak naprawdę rozmawiając o strojach, dowiemy się trochę o kondycji naszego społeczeństwa, o tym, jacy jesteśmy, jak patrzymy na świat” – powiedziała marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska 11 grudnia 2023 r. otwierając XIX debatę młodzieżową z cyklu „Dialogi senackie – Gadka Senacka”.

Marszałek Senatu podkreśliła, że Senat nadal jest miejscem otwartym dla młodzieży. „Bardzo się cieszę, że możemy się spotkać, że stało się to tradycją. Senat będzie miejscem, gdzie młodzi ludzie będą mogli przychodzić i rozmawiać na róże tematy” – zapewniła marszałek.

70,5 proc. uczniów, uczestników spotkania w Izbie Wyższej uważa, że szkoła zwraca uwagę na wygląd. 81 proc. „gadkowiczów” odpowiedziało, że było świadkiem lub im zwrócono uwagę na wygląd.  78 proc. uważa, że szkoła nie powinna ingerować w wygląd uczniów. 26 proc. pytanych uczniów miało nieprzyjemne sytuacje związane ze strojem w szkole. Zdaniem 61 proc. restrykcje dotyczące ubioru w szkole należy zmienić. 81 proc. jest przeciwna szkolnym mundurkom.

Daniel Sjargi, popularyzator wiedzy o prawach ucznia, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Umarłych Statutów, podkreślił, że zgodnie z prawem ubiór może być regulowany statutem szkoły. Dodał, że szkoła może określić takie kwestie jak długości ubioru, ale nie może określać wyglądu. Wygląd nie może być regulowany statutem szkoły. Jednak z badań przeprowadzonych przez jego stowarzyszenie wynika, że połowa uczniów wskazuje, że w ich szkole wygląd jest brany pod uwagę.. Daniel Sjargi wyjaśnił, że wygląd, to kwestia makijażu, koloru włosów, biżuteria. Ekspert zwrócił uwagę, że jest to alarmujące jak szkoła podnosi takie zagadnienia, jak np. owłosienie nóg. Jego zdaniem uczniowie powinni móc zgodnie z prawem swobodnie kreować swój wygląd i nie powinien on być ograniczany wewnętrznymi regulacjami szkolnymi. Dodał, że strój powinien być wygodny, funkcjonalny, dostosowany do okoliczności i szczególnych wydarzeń.      

Gosia Baczyńska, jedna z czołowych polskich projektantek mody, podkreśliła, że problem związany z ocenianiem pod kątem ubioru, wyglądu był zawsze obecny, jednak w ostatnich kilku latach się nasilił. „Nie unikniemy oceniania. Należy być sobą i można przez strój zaznaczać swoją odrębność lub przynależność do jakiejś grupy. Nie można się tego bać, należy wyrażać siebie”. Projektantka uważa, że w szkole przy zachowaniu swojej tożsamości, należy wyrazić strojem swój szacunek do miejsca, instytucji. Zwróciła też uwagę, że uczestnicy spotkania w Senacie w większości mają właśnie taki strój.

„Jeżeli chodzi o szkołę, to jestem tradycjonalistką” przekonywała projektantka. Podkreśliła, że strojem należy zachowywać pewne normy, należy mieć wyczucie i ubierać się stosownie do okoliczności. Dodała, że „nawet garniturem można wyrazić siebie”.

Karolina Sulej – pisarka, dziennikarka, reporterka, redaktorka modowych czasopism – uważa, że to jak wyglądamy nie ma związku z naszą wiedzą i inteligencją. Jej zdaniem nie powinno mieć to wpływu na ocenę, szczególnie na ocenę z zachowania. Sulej podkreśliła, że tak wiele czynników składa się na to jak wyglądamy, i często nie mamy pojęcia, co kryje się za strojem, że nie powinno się oceniać zachowania, tego jakim jest ktoś człowiekiem oraz jak się uczy po stroju.

„Szkoła potrzebuje zmiany. Nauczyciele chcieliby dojść z wami do porozumienia. Wygląd nie powinien mieć wpływu na ocenę. W szkole jest bardzo dużo do zrobienia. Takie debaty nie tylko nam uzmysłowią, jakie mamy problemy z akceptacją siebie, ale też wpłyną na to jaka szkoła będzie w przyszłości” - podsumowała marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska. „To co wywalczycie teraz, to do czego przekonacie będzie dla następnego pokolenia” – przekonywała marszałek.

W dyskusji poruszono kwestie podejścia nauczycieli do wyglądu uczniów, karania za wygląd, niezgodnych z prawem zapisów w statutach szkoły, dyskryminacji kobiet i większego piętnowania dziewcząt ze względu na strój i potrzebę akceptacji wśród uczniów.  

Spotkanie przygotowali uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja w Warszawie i Zespół Gadki Senackiej przy współpracy z Kancelarią Senatu. W wydarzeniu uczestniczyła senator Gabriela Morawska-Stanecka, Damian Jaworek Warszawski Rzecznik Praw Uczniowskich, oraz przedstawiciele Parlamentu Młodych.

Transmisja Gadki na Facebook.com

Powrót