logo logo

Edukacja

Powrót

Parlament Młodych RP

2023-09-30

W Senacie 30 września br. odbyło się XII posiedzenie Parlamentu Młodych Rzeczypospolitej Polskiej „Włączająca polityka społeczna – codzienne bolączki i nadzieje na przyszłość osób z niepełnosprawnościami”. „To właśnie Wy, członkowie Parlamentu Młodych Rzeczypospolitej Polskiej, sami zwróciliście się do Senatu, by Wasze obrady mogły znów odbyć się w tym miejscu. Traktuję to jako dowód uznania dla Senatu jako miejsca otwartego, jakim był on przez całą kończącą się X kadencję dla wszystkich, którzy nie mogli liczyć na wysłuchanie gdzie indziej” – podkreślił Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki otwierając obrady.    

Młodzi Parlamentarzyści RP w debacie poruszyli kwestie: niwelowania barier architektonicznych, waloryzacji świadczeń, edukacji i zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami, tzw. opieki wytchnieniowej, eutanazji i aborcji. Postulowano, aby młodzież miała w rządzie swojego przedstawiciela w randze ministra.

Młodzież zachęcała swoich rówieśników do udziału w wyborach i zaangażowania w politykę. Przyjęte przez Parlament Młodych Rzeczypospolitej Polskiej uchwały: „O polityce włączającej”, „O rozwoju opieki wytchnieniowej” i „O głuchych, niedosłyszących i polskim języku migowym” zostaną przekazane władzom krajowym i lokalnym.

W posiedzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, ugrupowań parlamentarnych, organizacji młodzieżowych i instytucji działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Spotkanie poprzedziła konferencja prasowa młodych parlamentarzystów.

„Młodzież ma w Senacie miejsce szczególne. Przez dwa ostatnie lata prowadziliśmy tu dyskusje pod nazwą „Gadka Senacka”, podczas których Wasi koledzy ze szkół średnich w całej Polsce rozmawiali o problemach dla nich najważniejszych. Przebijała z tych spotkań troska o naszą ukochaną Ojczyznę, o kondycję polskiej edukacji, o to, jak uzdrowić wzajemne relacje i jak pomóc naszej planecie wyjść z kryzysu klimatycznego. Jestem przekonany, że to sprawy ważne także dla Was. Zapewne każdy z Was zaangażował się w działalność publiczną w konkretnym celu. Reprezentujecie różne regiony kraju i różne organizacje, macie zapewne różne poglądy polityczne  społeczne i gospodarcze, ale jestem przekonany, że łączy Was wszystkich troska o pomyślność Polski dobrostan przyszłych pokoleń.” – zapewnił marszałek.

Nawiązując do tematu obrad Marszałek Senatu RP powiedział, że przejawem troski jest poświecenie obrad problemom osób z niepełnosprawnościami. „Będziecie rozmawiać dziś o problemach,  które dotykają być może Waszych bliskich, przyjaciół, kolegów, może nawet Was samych. To Wasze pokolenie uczy dziś nas, starszych, otwartego podejścia do osób z niepełnosprawnościami, uczycie nas nowego języka, który nie wyklucza i nie stygmatyzuje, przełamujecie stereotypowe myślenie o niepełnosprawności” – dodał.

Prof. Tomasz Grodzki przypomniał, że godność każdego człowieka, prawo do równego traktowania, samodzielnego życia i pełnego uczestnictwa w życiu społecznym dla osób z niepełnosprawnościami było dla nas w Senacie niezwykle ważne. „Nasi koledzy senatorowie Jan Filip Libicki i świętej pamięci senator Marek Plura każdego dnia swoją niezwykłą energią, uśmiechem, zaangażowaniem i pracowitością udowadniali nam w tej kadencji, że niepełnosprawność nie wyklucza z życia publicznego. Mam jednak świadomość, jak wiele jest jeszcze do zrobienia w całym kraju w zakresie dostępności do edukacji i nauki, usług publicznych, czy ochrony zdrowia, prawa do godnych warunków życia dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Wymaga to ciągłej pracy, odpowiedzialności władz publicznych i współdziałania ich z samorządami czy organizacjami pozarządowymi.” – mówił.

„Za nieco ponad dwa tygodnie decydować będziemy w wyborach parlamentarnych jaka będzie Polska – jaka będzie także dla osób z niepełnosprawnościami. Także Wy tego dnia możecie wziąć odpowiedzialność za to, jak problemy, o których będziecie dzisiaj dyskutować, będą traktowane po wyborach. Proszę Was o udział w głosowaniu i o to, byście podejmując decyzję, na kogo chcecie oddać swój głos, myśleli także o tych, dla których dzisiaj się tutaj spotkaliście.” – zakończył Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki życząc młodym parlamentarzystom owocnych obrad.  

W XII obradach Parlamentu Młodych RP wzięło udział blisko 100 przedstawicieli młodego pokolenia z całego kraju. Celem posiedzenia było pochylenie się nad problemami osób z niepełnosprawnościami, ale także ich rodzin i całego naszego społeczeństwa.

Parlament Młodych RP to apolityczna inicjatywa przedstawicieli młodego pokolenia, którzy zbierają się, aby dyskutować nad zagadnieniami współczesnego świata. Misją Parlamentu jest zrzeszanie młodych Polaków i przygotowanie ich do życia w społeczeństwie obywatelskim, formułowane merytorycznych argumentów oraz nabycie umiejętności debatowania. W tym roku przypada VI kadencja Parlamentu, w ramach której odbyły się dwa posiedzenia w Lublinie i Gdańsku. Dotychczas młodzi parlamentarzyści przyjęli 19 uchwał.

Powrót