Edukacja

Powrót

Wystawa „Doktor Władysław Biegański – życie i dzieło. W stulecie śmierci”

Dla kogo: Kategoria:
2017-02-02

„Władysław Biegański jest jedną z tych zasłużonych, wyjątkowych postaci, które są mało znane” – mówił marszałek Stanisław Karczewski, otwierając w Senacie 1 lutego 2017 r. wystawę „Doktor Władysław Biegański – życie i dzieło. W stulecie śmierci”.Cytując wybrane aforyzmy współtwórcy deontologii lekarskiej, podkreślił, że wiele z nich jest nadal aktualnych. Jak choćby to, że należy wymagać mało od świata, a dużo od siebie. 

„Władysław Biegański to wzór lekarza, badacza, społecznika. Zostawił nam, lekarzom, proste przesłanie: nie będzie dobrym lekarzem, kto nie jest dobrym człowiekiem” – mówił przewodniczący Komisji Zdrowia senator Waldemar Kraska.

Ekspozycja, przygotowana przez Muzeum Częstochowskie we współpracy z Towarzystwem Lekarskim Częstochowskim, przypomina życie prywatne i działalność Władysława Biegańskiego, lekarza, pedagoga, społecznika i filozofa. Zaprezentowano na niej liczne fotografie, fragmenty jego rękopisów, wybrane publikacje książkowe z zakresu medycyny i filozofii, a także myśli i aforyzmy.

Senat w 2016 r. ustanowił rok 2017 Rokiem Władysława Biegańskiego.

Powrót