Wystawa z okazji tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego
„Senat tą wystawą rozpoczyna świętowanie tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego w Gnieźnie. Punktem kulminacyjnym będzie uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów 26 kwietnia w pierwszej stolicy Polski” – mówiła marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska, otwierając 9 kwietnia 2025 r. w Senacie wystawę „Jak w Gnieźnie pierwszych królów koronowano?”. Jak dodała, należy pamiętać o początkach naszego państwa i ludziach, którzy je tworzyli. „Polacy tysiąc lat temu byli bardzo ambitni. Teraz też tacy są – chcą, by Polska była sercem Europy” – podkreśliła marszałek Senatu.
Inicjator zaprezentowania wystawy w Senacie wicemarszałek Rafał Grupiński zaznaczył, że przypominając tę pierwszą koronację, odnosimy się do całokształtu działalności Chrobrego, do wszystkich jego osiągnięć. A były one niezwykłe. Jak napisał Gall Anonim, opisanie ich wszystkich, to takie samo zadanie, jak osuszanie morza kropla po kropli. Wicemarszałek Senatu podkreślił, że zasługą Chrobrego jest nie tylko siła militarna ówczesnego państwa, ale także budowanie elit.
Prezydent Gniezna Michał Powałowski zapraszał na obchody milenium koronacji Bolesława Chrobrego do Gniezna – miasta pierwszych polskich królów i św. Wojciecha. Z tej okazji odbędą się liczne imprezy kulturalne i edukacyjne.
„1000 lat temu wyczekiwana koronacja Chrobrego, a później jego syna Mieszka II na trwale wprowadziła państwo Polan do kulturowej przestrzeni Europy” – podkreślił dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy dr Andrzej Kowalczyk.
Wystawa została zorganizowana przez Urząd Miejski w Gnieźnie we współpracy z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Zaprezentowano na niej ponad 40 grafik gnieźnieńskiego artysty i popularyzatora historii Jarosława Grygucia, a także zabytki z 2. połowy X w. i początku XI w. ze zbiorów Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, m.in. broń, monety i ozdoby.