logo logo

Edukacja

Powrót

Wystawa pt. „NO WAR! Agresja Rosji na Ukrainę na plakatach z całego świata”

2022-12-14

„Ta wystawa (…) to krzyk niezgody na wojnę w Ukrainie, krzyk niezgody na niczym nieuzasadnioną agresję państwa, które od stuleci prowadzi agresywną politykę wobec sąsiadów” – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki, otwierając 14 grudnia br. wystawę zatytułowaną „NO WAR! Agresja Rosji na Ukrainę na plakatach z całego świata”. Zdaniem Marszałka Grodzkiego, pokazywane na wystawie prace są „wyrazem tego, jak artyści – ludzie o szczególnej wrażliwości – widzą tę brutalną, zbrodniczą agresję”; to „krzyk niezgody na napaść na niepodległy, wolny naród, którego istnienie Putin neguje i który chce wymazać z mapy Europy, któremu chce zabronić realizacji marzeń”. A marzenia te „sprowadzają się do tego, że Ukraińcy chcą uwolnić się od rosyjskiego jarzma i dołączyć do rodziny krajów wolnego świata”. Marszałek Senatu podzielił się refleksją, że choć „wydawało nam się, że zawołanie «nigdy więcej wojny» będzie nam towarzyszyć już tylko na manifestacjach czy akademiach (…), historia brutalnie uświadomiła nam, że pokój, wolność, demokracja nie są dane raz na zawsze i musimy (…) obronić wolny świat przed imperialistyczną, agresywną polityką Rosji”. W przekonaniu Marszałka wystawa „zmusza do refleksji, że każdy z nas – obojętnie, czy jest zwykłym obywatelem, czy reprezentantem obywateli w Senacie Najjaśniejszej Rzeczypospolitej – musi zrobić wszystko, żeby wojna w Ukrainie zakończyła się jak najszybciej pełnym zwycięstwem bohaterskiego narodu ukraińskiego”.

Senator Marcin Bosacki, inicjator zorganizowanej w Senacie wystawy, przypomniał: „Dzisiaj rano znów miał miejsce atak dronów na Kijów, znów zginęli ludzie, znów setki tysięcy osób na Ukrainie nie będą miały prądu ani ogrzewania, a od trzech dni prądu ani ogrzewania nie mają miliony mieszkańców regionu Odessy”. Podkreślił, że „dzisiaj, po dziesięciu miesiącach wojny, widać, czego potrzeba Ukrainie i wszystkim jej pomagającym: potrzeba nam uporu i cierpliwości”.

Senator Bosacki podziękował kuratorowi Januszowi Hellerowi – „spiritus movens tej wystawy, a także wszystkim wybitnym artystom z aż 15 krajów, których plakaty znalazły się na tej wystawie, za to, że pokazują nam, że solidarność to również upór i cierpliwość”. Wyraził nadzieję, że spośród prezentowanych na wystawie przejmujących plakatów „każdy znajdzie na takie, który go poruszy. „Mnie najbardziej poruszyły praca ukraińskiego artysty Mykoły Kowalenki oraz plakat tu obecnego Dominika Jakubowskiego, pokazujący solidarność Polaków z narodem ukraińskim, z czym pewnie przez dziesięciolecia będzie się Polakom kojarzył rok 2022. „Cieszę się, że ta wystawa. pokazywana w Senacie RP w czasie świątecznym, może być cegiełką w dalszej pomocy Ukrainie i dalszym oporze i cierpliwości” – podsumował senator Marcin Bosacki.

Obecny na uroczystości otwarcia wystawy radca-minister w Ambasadzie Ukrainy w Warszawie Oleh Kuc zwrócił się do zgromadzonych słowami „Drodzy Przyjaciele! – pozwalam sobie tak powiedzieć, bo wiem, że jestem tu wśród prawdziwych przyjaciół narodu ukraińskiego, bo to polski naród od pierwszych chwil po wybuchu wojny zaczął pomagać Ukrainie, i my to bardzo doceniamy”. Podkreślił, że w tym aspekcie Polska jest przykładem dla całego świata. „Nie czekaliście na żadne decyzje organizacji międzynarodowych, to był po prostu odruch serca. I my to bardzo doceniamy i właśnie dzięki Wam dajemy radę” – powiedział. Dyplomata wyraził przekonanie, że „dziś cały wiat jest świadkiem tego, z jaką determinacją Ukraina wraz z Polską razem walczą o wspólne cele i wartości – tak naprawdę walczymy o lepsze jutro naszych dzieci, o wolność, i chyba nie ma ceny, jakiej nie bylibyśmy gotowi za to zapłacić, a polski naród rozumie to najlepiej”. Ocenił, że Polska jest liderem wśród państw Zachodu we wspieraniu Ukrainy. „To wsparcie jest wielowymiarowe – obejmuje wspierania naszych starań o integrację z Unią Europejską, pomoc zbrojną, pomoc dla obywateli ukraińskich, i tak jest od pierwszego dnia wojny” – podkreślił. „Chciałbym w imieniu pana ambasadora Wasyla Zwarycza i całego narodu ukraińskiego wyrazić wdzięczność za to codzienne wsparcie, za wszystko, co dla nas robicie, to ma dla nas ogromne znaczenie” – powiedział. „Jestem przekonany, że dzięki takim przyjaciołom niebawem zwyciężymy i będziemy razem świętować wolność, wyzwolenie Krymu i Donbasu”. Radca-minister w Ambasadzie Ukrainy w Warszawie Oleh Kuc ocenił, że takie wydarzenia jak ta wystawa „pozwalają nam dotrzeć do serc ludzi na całym świecie”, pokazać im „że walczymy o lepszą przyszłość naszych dzieci, i wiemy, że to tylko kwestia czasu, kiedy razem z naszymi wiarygodnymi partnerami zaczniemy odbudowę Ukrainy – i odbudujemy ją tak, że będzie jeszcze lepsza”. Swoje wystąpienie dyplomata zakończył słowami: „Sława Polsce i sława Ukrainie!”

Na wystawie pt. „NO WAR! Agresja Rosji na Ukrainę na plakatach z całego świata” prezentowane są prace znanych artystów z piętnastu krajów, nagradzane na festiwalach i przeglądach w wielu krajach świata.

Wydarzenie zostało zorganizowane w Senacie z inicjatywy senatora Marcina Bosackiego, a ekspozycję przygotowała Galeria Klubu „Krąg” Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald w Poznaniu.

Wystawa prezentowana będzie w holu na parterze budynku Senatu do 23 grudnia br.

Powrót