Edukacja

Powrót

Wystawa "Władysław Zamoyski"

2024-05-22

Wicemarszałek Senatu Rafał Grupiński otworzył 22 maja br. wystawę pt. „Władysław Zamoyski”, poświęconą temu działaczowi społecznemu, filantropowi, orędownikowi sprawy polskiej i fundatorowi Zakładów Kórnickich. Obecna była marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska. 

„Dzisiaj, kiedy będziemy mówili o Władysławie Zamoyskim i patrzyli na jego dzieło, to musimy powiedzieć, że w jego biografii, w jego życiorysie skupiają się wszystkie najlepsze cechy polskich tradycji” – przyznał wicemarszałek Grupiński.  Dodał, że Zamoyski był społecznikiem, arystokratą, ale przede wszystkim człowiekiem, który nie myślał o sobie, który zawsze mówił, że do niego nic nie należy, że wszystko to, co posiada, jest w jego rękach przypadkiem. Wicemarszałek podkreślił, że Władysław Zamoyski uważał, że to co jest w posiadaniu jego i jego rodziny, to własność Polski.

Wicemarszałek Senatu Rafał Grupiński przypomniał, że Władysław Zamoyski znany jest z tego, że wylicytował polskie Tatry. „To była walka o to, żeby uratować ten fragment wspaniałej przyrody i Władysław Zamoyski to zrobił. Zalesił ponownie Tatry, odbudował przyrodę, zadbał o to, by Morskie Oko także znalazło się w granicach Galicji, która była polską częścią zaboru austriackiego” - powiedział.

Wystawa została przygotowana przez Fundację Zakłady Kórnickie we współpracy z Biblioteką Kórnicką PAN. Do Senatu przybyli doktor Dariusz Grzybek, prezes Fundacji Zakłady Kórnickie oraz profesor Magdalena Ubiniaś-Szkopek, dyrektor Biblioteki Kórnickiej Polskiej Akademii Nauk wraz ze współpracownikami, samorządowcy i parlamentarzyści.

Prezes Fundacji Zakłady Kórnickie podziękował Prezydium Senatu za możliwość prezentacji wystawy w gmachu parlamentu. Dodał, że podziękowania należą się także senatorom ubiegłej kadencji, którzy to uchwałą Izby ustanowili rok 2024 rokiem Władysława Zamoyskiego. Prezes podkreślił, że to dzięki zaangażowaniu pracowników i współpracowników Fundacji Zakładów Kórnickiego powstała wystawa, która ukazuje Władysława Zamoyskiego, jako postać nie tylko historyczną, ale aktualną, którą jesteśmy w stanie absorbować na każdym kroku naszego życia.

Dyrektor Magdalena Ubiniaś-Szkopek zapewniła, że Senat decydując o patronach roku 2024 nie mógł wybrać lepszej postaci niż Władysław Zamoyski, bo był on prekursorem wielu myśli. Dodała, że na wystawie są zaprezentowane materiały w lwiej części przechowywane w Bibliotece Kórnickiej Polskiej Akademii Nauk i wiele z nich jest wpisanych na listę UNESCO. „Są to materiały mówiące o człowieku i o jego działalności, która miała wpływ na państwo polskie, przynajmniej tak duży, jak Józefa Piłsudskiego”- powiedziała dyrektor biblioteki.

 

Powrót